Goncourt-palkinto

Goncourt-palkinto, ranskaksi Prix Goncourt, on ranskalainen kirjallisuuspalkinto. Sillä palkitaan vuoden paras ja omaperäisin proosateos. Palkinto on saanut nimensä kirjailija, kriitikko ja kustantaja Edmond de Goncourtilta, joka testamenttasi omaisuutensa Académie Goncourt -säätiölle, joka myöntää palkintoa Edmondin veljen Jules Alfred Huot de Goncourtin kunniaksi.

Palkinto on arvoltaan vain kymmenen euroa, mutta se tuo voittajalleen mainetta ja kirjojen myyntiä. Palkinnon voi kukin kirjailija voittaa vain kerran (ainoa poikkeus on Romain Gary, joka voitti palkinnon vuonna 1956 ja uudestaan taiteilijanimellä Émile Ajar vuonna 1975).

  • 2022: Brigitte Giraud: Vivre vite
  • 2021: Mohamed Mbougar Sarr: Miesten syvimmät salaisuudet (La Plus Secrète Mémoire des hommes)
  • 2020: Hervé Le Tellier: L’Anomalie
  • 2019: Jean-Paul Dubois: Tous les hommes n’habitent pas le monde de la même façon
  • 2018: Nicolas Mathieu: Leurs enfants après eux
  • 2017: Éric Vuillard: Päiväkäsky (L’Ordre du jour)
  • 2016: Leïla Slimani: Kehtolaulu (Chanson douce)
  • 2015: Mathias Énard: Boussole
  • 2014: Lydie Salvayre: Pas pleurer
  • 2013: Pierre Lemaitre: Näkemiin taivaassa (Au revoir là-haut)
  • 2012: Jérôme Ferrari: Le sermon sur la chute de Rome
  • 2011: Alexis Jenni: L’Art Francais De La Guerre
  • 2010: Michel Houellebecq: Maasto ja kartta (La carte et le territoire)
  • 2009: Marie NDiaye: Kolme vahvaa naista (Trois femmes puissantes)
  • 2008: Atiq Rahimi: Kärsimysten musta kivi (Syngué Sabour – Pierre de Patience)
  • 2007: Gilles Leroy: Alabama Song
  • 2006: Jonathan Littell: Hyväntahtoiset (Les Bienveillantes)
  • 2005: François Weyergans: Trois jours chez ma mère
  • 2004: Laurent Gaudé: Montepuccion aurinko (Le Soleil des Scorta)
  • 2003: Jacques-Pierre Amette: La maîtresse de Brecht
  • 2002: Pascal Quignard: Les Ombres errantes
  • 2001: Jean-Christophe Rufin: Rouge Brésil
  • 2000: Jean-Jacques Schuhl: Ingrid Caven (Ingrid Caven)
  • 1999: Jean Echenoz: Minä lähden (Je m’en vais)
  • 1998: Paule Constant: Confidence pour confidence
  • 1997: Patrick Rambaud: La Bataille
  • 1996: Pascale Roze: Le Chasseur Zéro
  • 1995: Andreï Makine: Ranskalainen testamentti (Le Testament français)
  • 1994: Didier Van Cauwelaert: Un Aller simple
  • 1993: Amin Maalouf: Siipirikko mies (Le Rocher de Tanios)
  • 1992: Patrick Chamoiseau: Texaco
  • 1991: Pierre Combescot: Les Filles du Calvaire
  • 1990: Jean Rouaud: Kunnian kentät (Les Champs d’honneur)
  • 1989: Jean Vautrin: Un grand pas vers le Bon Dieu
  • 1988: Erik Orsenna: L’Exposition coloniale
  • 1987: Tahar Ben Jelloun: Pyhä yö (La Nuit sacrée)
  • 1986: Michel Host: Valet de nuit
  • 1985: Yann Queffelec: Barbaarihäät (Les Noces barbares)
  • 1984: Marguerite Duras: Rakastaja (L’Amant)
  • 1983: Frédérick Tristan: Vapauden illuusio (Les égarés)
  • 1982: Dominique Fernandez: Dans la main de l’Ange
  • 1981: Lucien Bodard: Anne Marie
  • 1980: Yves Navarre: Le Jardin d’acclimatation
  • 1979: Antonine Maillet: Pélagie la Charette
  • 1978: Patrick Modiano: Hämärien puotien kuja (Rue des boutiques obscures)
  • 1977: Didier Decoin: John l’enfer
  • 1976: Patrick Grainville: Les Flamboyants
  • 1975: Emile Ajar (Romain Gary): Elämä edessäpäin (La vie devant soi)
  • 1974: Pascal Lainé: La Dentellière
  • 1973: Jacques Chessex: L’Ogre
  • 1972: Jean Carrière: L’Epervier de Maheux
  • 1971: Jacques Laurent: Les Bêtises
  • 1970: Michel Tournier: Keijujen kuningas (Le Roi des Aulnes)
  • 1969: Félicien Marceau: Creezy (Creezy)
  • 1968: Bernard Clavel: Les fruits de l’hiver
  • 1967: André Pieyre de Mandiargues: La Marge
  • 1966: Edmonde Charles-Roux: Näkemiin Palermo (Oublier Palerme)
  • 1965: J. Borel: L’Adoration
  • 1964: Georges Conchon: Villiytyneet (L’Etat sauvage)
  • 1963: Armand Lanoux: Quand la mer se retire
  • 1962: Anna Langfus: Muukalainen (Les bagages de sable)
  • 1961: Jean Cau: La pitié de Dieu
  • 1960: Vintilă Horia: Jumala on syntynyt maanpaossa (Dieu est né en exil)
  • 1959: André Schwarz-Bart: Viimeinen vanhurskas (Le dernier des Justes)
  • 1958: Francis Walder: Saint Germain ou la Négociation
  • 1957: Roger Vailland: Laki (La Loi)
  • 1956: Romain Gary: Les racines du ciel
  • 1955: Roger Ikor: Les eaux mêlées
  • 1954: Simone de Beauvoir: Mandariinit (Les Mandarins)
  • 1953: Pierre Gascar: Les Bêtes
  • 1952: Béatrix Beck: Léon Morin, prêtre
  • 1951: Julien Gracq: Le Rivage des Syrtes (kieltäytyi palkinnosta)
  • 1950: Paul Colin: Les jeux sauvages
  • 1949: Robert Merle: Week-end à Zuydcoote
  • 1948: Maurice Druon: Les grandes familles
  • 1947: Jean-Louis Curtis: Les Forêts de la Nuit
  • 1946: Jean-Jacques Gautier: Histoire d’un Fait divers
  • 1945: Jean-Louis Bory: Mon village à l’heure allemande
  • 1944: Elsa Triolet: Le premier accroc coûte 200 Francs
  • 1943: Marius Grout: Passage de l’Homme
  • 1942: Marc Bernard: Pareils à des enfants
  • 1941: Henri Pourrat: Le vent de mars
  • 1940: Francis Ambrière: Les grandes vacances
  • 1939: Philippe Hériat: Les enfants gâtés
  • 1938: Henri Troyat: L’Araignée
  • 1937: Charles Plisnier: Faux Passeports
  • 1936: Maxence Van der Meersch: Jumalan sinetti (L’Empreinte de Dieu)
  • 1935: Joseph Peyre: Veri ja valkoiset vaatteet (Sang et Lumières)
  • 1934: Roger Vercel: Capitaine Conan
  • 1933: André Malraux: Sielujen kapina (La Condition humaine)
  • 1932: Guy Mazeline: Les Loups
  • 1931: Jean Fayard: Mal d’amour
  • 1930: Henri Fauconnier: Malaisie
  • 1929: Marcel Arland: L’Ordre
  • 1928: Maurice Constantin-Weyer: Un Homme se penche sur son passé
  • 1927: Maurice Bedel: Jérôme avioerojen maassa (Jérôme 60° latitude nord)
  • 1926: Henry Deberly: Le supplice de Phèdre
  • 1925: Maurice Genevoix: Raboliot
  • 1924: Thierry Sandre: Le Chèvrefeuille, le Purgatoire, le Chapitre XIII
  • 1923: Lucien Fabre: Rabevel ou Le mal des ardents
  • 1922: Henry Béraud: Le vitriol de la lune & Le martyre de l’obèse
  • 1921: René Maran: Batouala
  • 1920: Ernest Pérochon: Nanna (Nêne)
  • 1919: Marcel Proust: Kadonnutta aikaa etsimässä, 2 osa (A l’ombre des jeunes filles en fleur)
  • 1918: Georges Duhamel: Civilisation
  • 1917: Henri Malherbe: La Flamme au poing
  • 1916: Henri Barbusse: Tuli, 1. osa (Le Feu)
  • 1915: René Benjamin: Gaspard
  • 1914: Adrien Bertrand: l’Appel du Sol
  • 1913: Marc Elder: Le peuple de la mer
  • 1912: André Savignon: Filles de pluie
  • 1911: Alphonse de Chateaubriant: Monsieur des Lourdines
  • 1910: Louis Pergaud: Ketun seikkailusta harakan vankeuteen (De Goupil à Margot)
  • 1909: Marius-Ary Leblond: En France
  • 1908: Francis de Miomandre: Écrit sur de l’eau…
  • 1907: Emile Moselly: Terres lorraines
  • 1906: Jérôme et Jean Tharaud: Dingley, l’illustre écrivain
  • 1905: Claude Farrère: Les Civilisés
  • 1904: Léon Frapié: La Maternelle
  • 1903: John Antoine Nau: Force ennemie