Vakooja KGB:n ytimessä kirjan kannessa on taustalla hyvin haalea kuva Moskovasta. Päällä on kirjan teksti isolla. Sanat VAKOOJA ja YTIMESSÄ ovat punaisella ja niissä näkyy kirjoitusta. YTIMESSÄ-sanan I on miehen siluetti.

Gordon Corera: Vakooja KGB:n ytimessä : tositarina arkistonhoitajasta, joka haastoi neuvostotiedustelun

Maaliskuussa 1992 Ison-Britannian Vilnan suurlähetystöön saapui nuhruinen vanhempi mies. Kuluneet vaatteet, epämääräisiä narulla sidottuja kasseja mukana. Mies kertoi, että hänellä olisi tärkeää tietoa. Hän oli käynyt aikaisemmin jo Yhdysvaltain suurlähetystössä, josta hänet oli käännytetty. Neuvostoliiton hajottua kaikenlaisia tiedon tarjoajia ilm... Lue koko vinkki »
Pronssiyön kannessa on sinistä rapistunutta maalipintaa vasten kahtia jaettu pronssinaamio, jonka eri puoliskoilla on erilaiset ilmeet. Naamion otsassa on Pentagonin kuva.

Helena Immonen: Pronssiyö

Lontoossa pilvenpiirtäjän 50. kerroksessa liikemies Esmail Zohri nauttii näkymistä parvekkeellaan. Turvamies on kieltänyt häntä avaamasta lasitetun parvekkeen laseja, mutta Zohri nauttii avonaisen parvekkeen yöilmasta katsellessaan ohi virtaavaa Thames-jokea. Yhtäkkiä Zohri tunsi tiukan otteen nilkoissaan. Hän nousi ilmaan kuin tanko maastavedo... Lue koko vinkki »
Sinipunaiset murhat -kirjan kannessa on arvokkaan rakennuksen sisäänkäyntipylväikkö. Kuva on vasemmalta puoleltaan sininen ja oikealta punainen.

Kari Häkämies: Sinipunaiset murhat

Oikeustieteen tohtori Henrik Hamilolla on taas sormensa pelissä murhien selvittelyssä, vaikka hän onkin siirtynyt Suojelupoliisin päällikön tehtävästä vaikuttajaviestintätoimisto Polwisen toimitusjohtajaksi. Sekä nykyiset supolaiset että politiikassa mukana olevat päättäjät pyytävät edelleen Hamilon apua. Kevään 2027 eduskuntavaalit lähestyvät, ... Lue koko vinkki »
Varjeltu-kirjan kannessa on verinen aurinkoriipus.

Max Seeck: Varjeltu

Milo antoi katseensa vaeltaa laitteissa, jotka oli kytketty hänen kehoonsa. Kanyyli, katetri, haavadreenejä ja paidan alle johtava letku, joka kaiketi liittyi ruokintaan tai suolen tyhjentämiseen. Milo näki välähdyksiä itsestään, juoksemassa puiden lomassa ase kädessään, vastaamassa tuleen. Ambulanssi, poliisit. Veteen hukkuva isä.  Oli mahdoton sa... Lue koko vinkki »
Shivan silmän kannessa on pistoolia pitelevän miehen siluetti pyöreän putken keskellä, taustallaan lumisia vuoria.

Taavi Soininvaara: Shivan silmä

Hän pidätti hengitystään ja katsoi männynrunkojen lomasta rajavyöhykettä halkovan kallion suuntaan. Hän näki pitkän ja rotevan miehen, joka juoksi raskain askelin kuun valaisemalla tummalla ja paljaalla kivitasangolla. Miehen takana, ilmassa, leijui drooni. Laukauksen kajahdus sai Mariamin painumaan entistä matalammaksi. Mariam Akram on ollut v... Lue koko vinkki »
Häikäilemättömät-kirjan kannessa on piirros pistoolia pitelevästä Kit Karismasta. Karisma katselee ylöspäin, kun taivaalla droonia ammutaan.

Ari Wahlsten: Häikäilemättömät

Suomesta on tulossa suurvalta – nimittäin drooniteknologian suurvalta. Maassamme on valtavasti drooneihin liittyvää osaamista, ja meillä Scandic Dronesissa parhaillaan kehitteillä olevat drooniteknologiat ovat avainteknologioita. Yksityisetsivä Kit Karisma on ujuttautunut Scandic Dronesin kutsuvieraille tarkoitettuun tiedotustilaisuuteen yhdess... Lue koko vinkki »
Suljettu kansio -kirjan kannessa on valokuva kameraa kohti kääntyneen miehen kasvoista, joista toinen puoli jää varjoon. Miehen vierellä näkyy pienemmällä naisen sivuprofiili. Kuvan päällä on digitaalisia nollia ja ykkösiä luomassa teknologiavaikutelmaa.

Tuomas Niskakangas: Suljettu kansio

Helsingin Sanomien päätoimittaja Katja Korpi joutuu rakastajansa Joel Saarnin kanssa veneretkellä salakuvauksen kohteeksi. Kuva on otettu kaukaa, mutta se paljastaa kuuman aktin veneen kannella. Seiska tekee parista lehteensä myyvän kannen ja kuuman jutun, ja Saarni joutuu luopumaan työpaikastaan. Korpi saa jatkaa tehtävässään, koska hän on liian t... Lue koko vinkki »
Punaisen verkon kannessa on valokuva kiinalaisen sotilaslakkiin pukeutuneen miehen päästä. Kasvot ovat valaistu sinisellä ja punaisella ja osin pikselöidyt. Taustalla on sinipunaista piirilevykuviointia.

Aamos Honka: Punainen verkko

Punainen verkko on salanimellä Aamos Honka kirjoittavan tiedustelumaailman sisäpiiriläisen esikoistrilleri. Kirja valottaa tiedustelumaailman ajankohtaisia ja pelottavia käänteitä tarinan muodossa. Asiansa tunteva kirjailija avaa kirjassaan kansainvälisiä uhkakuvia, jotka ovat osittain tuttuja lukijalle jo uutisista. Punainen verkko kertoo sotilast... Lue koko vinkki »
Langennut herttua ja muita pulmia -kirjan violetissa kannessa on piirros naisesta ja miehestä. Naisella on tummansininen iltapuku, miehellä harmaat housut ja pitkä musta takki. Svulla on viherkasveja ja taustalla iso aateliskartano.

Satu Tähtinen: Langennut herttua ja muita pulmia

Satu Tähtisen neliosainen Moraalisten naisten kirjakerho -sarja on viimein tullut päätökseensä. Jatkoa ei ole enää luvassa. Eipä siinä – tämän osan jälkeen viimeinenkin pari on saatu uunista ulos, eikä joutilaita sinkkuaatelisia enää ole tarjolla. Sarjaa lukeneille ei siis ole epäselvää, kenet viimeisessä osassa saatellaan yhteen. Jäljellä ovat vie... Lue koko vinkki »
Lyijynharmaa taivas -kirjan kannessa on piirros haulikkoa pitelevistä nahkahansikkaisista käsistä ja naisen kasvoista. Haulikon piiput ja naisen aurinkolasit sulautuvat yhdeksi.

Tapani Bagge: Lyijynharmaa taivas

Lyijynharmaa taivas on Tapani Baggen yksityisetsivä Väinö Mujusesta kertovan historiallisen värisarjan kymmenes kirja. Eletään vuotta 1956 ja presidentinvaalit ovat tulossa. Monenlaisia salaliittoja on meneillään, kun osa haluaa Kekkosesta presidentin ja osalla on tappolista taskussaan.  Jotkut eivät mistään hinnasta haluaisi Kekkosta valtaan. Y... Lue koko vinkki »
Venäläinen sopimus -kirjan kannessa on valokuva jokirannasta Venäjältä. Suuri kynä värittää jokivartta veriseksi.

Kari Häkämies: Venäläinen sopimus

Kari Häkämiehen tuoreen Venäläinen sopimus -romaanin tapahtumat lähtevät liikkeelle, kun Suomessa vierailulla oleva entinen brittien ministeri katoaa. Asiaan tuntuu liittyvän myös suomalainen rakennusliike. Tapausta selvittäessään Suojelupoliisin päällikkö Henrik Hamilo huomaa myös pian olevansa intressiristiriidassa seurustelukumppaninsa toimittaj... Lue koko vinkki »
Jaalan pyöveli

Aleksi Mainio: Jaalan pyöveli : Vänrikki Sulo Nykäsen rikos ja rangaistus

En halua lukea kirjoja sodista, niiden seurauksista ja aikaansaannoksista, mutta tämä oli pakko käydä läpi, koska lapseni ovat puoliksi jaalalaisia. Tämän kirjan kaikki tapahtumat tulevat niin lähelle. En muuten ole ainoa, joka näin ajattelee, sillä Jaalan pyöveli niitti ihan liikaa huonoa mainetta ja jäi monien muistoihin. Aleksi Mainio ryhtyi ... Lue koko vinkki »
Tapa hänet ensin

Kari Haakana: Tapa hänet ensin

Hyvän toimintatrillerin elementit ovat vauhdikas juonen tempo, kiinnostavat henkilöhahmot, uskottava juoni ja juonenkäänteet sekä tietenkin riittävä annos toimintaa. Kari Haakanan Tapa hänet ensin sisältää näitä ainesosia hyvässä suhteessa: neljä päähenkilöä, joiden polut lopulta kohtaavat, varsin räväkkää toimintaa useassa Euroopan maassa maassa p... Lue koko vinkki »
Helsingissä tapahtuu

Vilho Helanen: Helsingissä tapahtuu

Vilho Helanen oli yksi suomalaisen dekkarikirjallisuuden pioneereista. Salanimellä Heikki Aksila vuonna 1941 julkastu Helsingissä tapahtuu oli hänen esikoisdekkarinsa ja samalla kirjallinen läpimurtonsa Suomessa. Helanen oli myös Akateemisen Karjala-Seuran (AKS) aktiivijäsen ja puheenjohtaja, Lapuan liikkeen tukija sekä kuului Isänmaalliseen kansan... Lue koko vinkki »
Viimeinen henkäys

John le Carré: Viimeinen henkäys

John Le Carré oli jännityskirjailija, joka julkaisi uransa aikana 20 romaania. Hänen uransa alkoi jo 1960-luvulla. Viimeinen henkäys jäi hänen viimeiseksi teoksekseen. Koko hänen tuotantoaan on luonnehdittu monesti varsin asiantuntevaksi, mikä varmasti on seurausta siitä, että hän oli Britannian tiedustelupalvelun agentti. Julian Lawndsley paken... Lue koko vinkki »
Faust

Gustaf Skördeman: Faust

Vauhdikas aloitus, sen Gustaf Skördeman osaa. Ensi kertaa metsällä oleva rouva osoittaa tarkkuutensa – muttei tavanomaiseen riistaan. Vanha pappi saa hirttosilmukan kaulaansa vanhojen syntiensä vuoksi. Prostituoitu soittaa poliisille hädissään ja pahoin loukkaantuneena. Faust on toinen osa tukholmalaispoliisi Sara Nowakista kertovassa jännäri­s... Lue koko vinkki »
Susisoturi

Taavi Soininvaara: Susisoturi

Taavi Soininvaaran Ratamo on pitkäikäinen kotimainen dekkarisarja. Kah­denkymmenen vuoden aikana on syntynyt kahdeksantoista osaa sarjaa, joista Susisoturi on tuorein. Sarjasta on tehty myös tv-sarja. Susisoturissa eri puolilta Eurooppaa murhataan tekoälyasiantuntijoita. Jälkien perään lähtee Supon Arto Ratamo. Samalla hän uppoaa monisyiseen vyy... Lue koko vinkki »