Locus

Locus on science fiction -aiheinen lehti, jonka lukijat äänestävät vuosittain parhaita teoksia eri sarjoissa. Locus-äänestys perustettiin 1970-luvulla antamaan suosituksia Hugo-äänestäjille. Locuksen äänestäjämäärät ovat usein olleet suuremmat kuin Hugolla ja Nebulalla yhteensä.

Locus tuottaa tuloksinaan järjestettyjä listoja parhaista teoksista: arkistoista löytyy pitkät listat tuloksia. Tähän listaan Kirjavinkeissä arvostelluista Locus-voittajista on poimittu voittajat, mutta niiden lisäksi myös viiden parhaan joukkoon sijoittuneet. Vuodesta 2005 alkaen kunkin sarjan viisi parasta teosta on julkaistu ennen voittajan julistamista finalisteina; tässä on samalla periaatteella listattu ”finalisteja” myös aikaisemmilta vuosilta.

Parhaan science fiction -kirjan ja parhaan romaanin Locus-voittajat

  • 2015: Ann Leckie: Ancillary Sword
  • 2014: James S.A. Corey: Abaddon’s Gate
  • 2013: John Scalzi: Redshirts
  • 2012: China Miéville: Embassytown
  • 2011: Connie Willis: Blackout/All Clear
  • 2010: Cherie Priest: Boneshaker
  • 2009: Neal Stephenson: Anathem
  • 2008: Michael Chabon: The Yiddish Policemen’s Union
  • 2007: Vernor Vinge: Rainbows End
  • 2006: Charles Stross: Accelerando
  • 2005: Neal Stephenson: The Baroque Cycle (QuicksilverConfusionSystem of the World)
  • 2004: Dan Simmons: Ilium
  • 2003: Kim Stanley Robinson: The Years of Rice and Salt
  • 2002: Connie Willis: Passage
  • 2001: Ursula K. Le Guin: Kahdesti haarautuva puu
  • 2000: Neal Stephenson: Cryptonomicon
  • 1999: Connie Willis: To Say Nothing of the Dog
  • 1998: Dan Simmons: Endymionin nousu
  • 1997: Kim Stanley Robinson: Blue Mars
  • 1996: Neal Stephenson: Diamond Age
  • 1995: Lois McMaster Bujold: Mirror Dance
  • 1994: Kim Stanley Robinson: Green Mars
  • 1993: Connie Willis: Tuomiopäivän kirja
  • 1992: Lois McMaster Bujold: Barrayar
  • 1991: Dan Simmons: Hyperionin tuho
  • 1990: Dan Simmons: Hyperion
  • 1989: C. J. Cherryh: Cyteen
  • 1988: David Brin: The Uplift War
  • 1987: Orson Scott Card: Kuolleiden puolustaja
  • 1986: David Brin: The Postman
  • 1985: Larry Niven: The Integral Trees
  • 1984: David Brin: Tähtisumu täyttyy
  • 1983: Isaac Asimov: Säätiö veitsen terällä
  • 1982: Julian May: The Many Coloured Land
  • 1981: Joan D. Vinge: The Snow Queen
  • 1980: John Varley: Titan
  • 1979: Vonda N. McIntyre: Unikäärme
  • 1978: Frederik Pohl: Portti
  • 1977: Kate Wilhelm: Where Late the Sweet Birds Sang
  • 1976: Joe Haldeman: Loputon sota
  • 1975: Ursula K. Le Guin: Osattomien planeetta
  • 1974: Arthur C. Clarke: Uhka avaruudesta
  • 1973: Isaac Asimov: Itse jumalat
  • 1972: Ursula K. Le Guin: Taivaan työkalut
  • 1971: Larry Niven: Rengasmaailma

Science fiction -sarjan finalistit

  • 2015: William Gibson: The Peripheral, Cixin Liu: The Three-Body Problem, John Scalzi: Lock In, Jeff VanderMeer: Hävitys/Hallinta/Hyväksyntä
  • 2014: Margaret Atwood: Uusi maa, Karen Lord: The Best of All Possible Worlds, Kim Stanley Robinson: Shaman, Charles Stross: Neptune’s Brood,
  • 2013: Iain M. Banks: The Hydrogen Sonata, Lois McMaster Bujold: Captain Vorpatril’s Alliance, James S.A. Corey: Caliban’s War, Kim Stanley Robinson: 2312
  • 2012: James S.A. Corey: Leviathan Wakes, Stephen King: 22.11.63, Charles Stross: Rule 34, Vernor Vinge: The Children of the Sky
  • 2011: Iain M. Banks: Pintakuvio, Lois McMaster Bujold: Cryoburn, William Gibson: Zero History, Ian Mcdonald: The Dervish House
  • 2010: Kage Baker: The Empress Of Mars, Nancy Kress: Steal Across The Sky, Kim Stanley Robinson: Galileo’s Dream, Robert Charles Wilson: Julian Comstock: A Story Of 22nd-Century America
  • 2009: Iain M. Banks: Matter, Greg Bear: City At The End Of Time, Joe Haldeman: Marsbound, Charles Stross: Saturn’s Children
  • 2008: Joe Haldeman: The Accidental Time Machine, Ian McDonald: Brasyl, Charles Stross: Halting State, William Gibson: Spook Country
  • 2007: Peter Watts: Blindsight, Elizabeth Bear: Carnival, Jo Walton: Farthing, Charles Stross: Glasshouse
  • 2006: Dan Simmons: Olympos, Robert Charles Wilson: Spin, Kim Stanley Robinson: Fifty Degrees Below, Ken Macleod: Learning The World
  • 2005: Charles Stross: Iron Sunrise, Cory Doctorow: Eastern Standard Tribe, Kim Stanley Robinson: Forty Signs Of Rain, Iain M. Banks: Algebraisti
  • 2004: William Gibson: Hahmontunnistus, Neal Stephenson: Quicksilver, Greg Bear: Darwin’s Children, Elizabeth Moon: The Speed of Dark
  • 2003: David Brin: Kiln People, Michael Swanwick: Bones Of The Earth, Alastair Reynolds: Lunastuksen arkki, Allen Steele: Coyote
  • 2002: Orson Scott Card: Shadow Of The Hegemon, Robert Charles Wilson: The Chronoliths, Gene Wolfe: Return To The Whorl, C. J. Cherryh: Defender
  • 2001: Gregory Benford: Eater, Bruce Sterling: Zeitgeist, Joe Haldeman: The Coming, Gene Wolfe: In Green’s Jungles
  • 2000: Greg Bear: Darwinin radio, Vernor Vinge: A Deepness In The Sky, Lois McMaster Bujold: A Civil Campaign, Orson Scott Card: Ender’s Shadow
  • 1999: Robert Charles Wilson: Darwinia, Robert Silverberg: The Alien Years, Bruce Sterling: Distraction, John Varley: The Golden Globe
  • 1998: Kim Stanley Robinson: Antarctica, Joe Haldeman: Forever Peace, Walter M. Miller, Jr. ja Terry Bisson: Saint Leibowitz And The Wild Horse Woman, C. J. Cherryh: Finity’s End
  • 1997: Dan Simmons: Endymion, Lois McMaster Bujold: Memory, Lois McMaster Bujold: Cetaganda, Bruce Sterling: Holy Fire
  • 1996: David Brin: Brightness Reef, C. J. Cherryh: Invader, Greg Bear: Legacy, Stephen Baxter: The Time Ships
  • 1995: Octavia E. Butler: Parable Of The Sower, C. J. Cherryh: Foreigner, John Barnes: Mother Of Storms, Nancy Kress: Beggars And Choosers
  • 1994: Greg Bear: Moving Mars, Nancy Kress: Beggars In Spain, William Gibson: Virtual Light, David Brin: Glory Season
  • 1993: Kim Stanley Robinson: Red Mars, Dan Simmons: The Hollow Man, Vernor Vinge: A Fire Upon The Deep, John Varley: Steel Beach
  • 1992: Orson Scott Card: Kansanmurha, Emma Bull: Bone Dance, Joan D. Vinge: The Summer Queen, Anne McCaffrey: All The Weyrs Of Pern
  • 1991: David Brin: Earth, Greg Bear: Queen Of Angels, Lois McMaster Bujold: The Vor Game, Terry Bisson: Voyage To The Red Planet
  • 1990: C. J. Cherryh: Rimrunners, Sheri S. Tepper: Ruohojen maa, Gregory Benford: Tides Of Light, George Alec Effinger: A Fire In The Sun
  • 1989: William Gibson: Mona Lisa Overdrive, Bruce Sterling: Islands In The Net, Isaac Asimov: Säätiön alkusoitto, Kim Stanley Robinson: The Gold Coast
  • 1988: George Alec Effinger: Kun painovoima pettää, Gene Wolfe: The Urth Of The New Sun, Greg Bear: The Forge Of God, Lucius Shepard: Life During Wartime
  • 1987: David Brin ja Gregory Benford: Heart Of The Comet, William Gibson: Kreivi nolla, Isaac Asimov: Säätiö ja Maa, Margaret Atwood: Orjattaresi
  • 1986: Orson Scott Card: Ender, Larry Niven ja Jerry Pournelle: Footfall, Isaac Asimov: Robotit ja imperiumi, Brian Aldiss: Helliconian talvi
  • 1985: John Varley: Demon, Frederik Pohl: Heechee Rendezvous, Samuel R. Delany: Stars In My Pocket Like Grains Of Sand, C. J. Cherryh: Chanur’s Venture
  • 1984: Isaac Asimov: Aamunkoiton robotit, John Varley: Millennium, Brian Aldiss: Helliconia Summer, Norman Spinrad: The Void Captain’s Tale
  • 1983: Isaac Asimov: 2010: Avaruusodysseia, Robert A. Heinlein: Friday, C.J. Cherryh: The Pride Of Chanur, Donald Kingsbury: Courtship Rite
  • 1982: George R. R. Martin ja Lisa Tuttle: Windhaven, C. J. Cherryh: Downbelow Station, Steven Barnes ja Larry Niven: Dream Park, Clifford D. Simak: Project Pope
  • 1981: Frederik Pohl: Beyond The Blue Event Horizon, Larry Niven: The Ringworld Engineers, John Varley: Wizard, Gregory Benford: Timescape
  • 1980: Frederik Pohl: Jem: The Making Of A Utopia, Arthur C. Clarke: Paratiisin suihkulähteet, Jeanne Robinson ja Spider Robinson: Stardance, Thomas M. Disch: On Wings Of Song
  • 1979: Tom Reamy: Blind Voices, Anne McCaffrey: The White Dragon, C. J. Cherryh: The Faded Sun: Kesrith, Ben Bova: Colony
  • 1978: Gregory Benford: In The Ocean Of Night, John Varley: The Ophiuchi Hotline, Gordon R. Dickson: Time Storm, Algis Budrys: Michaelmas
  • 1977: Joe Haldeman: Mindbridge, Frederik Pohl: Plusmies, Frank Herbert: Children Of Dune, Larry Niven: A World Out Of Time
  • 1976: John Brunner: The Shockwave Rider, Alfred Bester: The Computer Connection, Robert Silverberg: The Stochastic Man, Samuel R. Delany: Dhalgren
  • 1975: Larry Niven ja Jerry Pournelle: The Mote In God’s Eye, T. J. Bass: The Godwhale, : Philip K. Dick: Anna kyynelten tulla, pyysi poliisi, D. G. Compton: The Unsleeping Eye
  • 1974: Robert A. Heinlein: Time Enough For Love, Poul Anderson: The People Of The Wind, Larry Niven: Protector, David Gerrold: The Man Who Folded Himself
  • 1973: Robert Silverberg: The Book Of Skulls, Robert Silverberg: Dying Inside, David Gerrold: When Harlie Was One, Clifford D. Simak: A Choice Of Gods
  • 1972: Philip Jose Farmer: To Your Scattered Bodies Go, Robert Silverberg: A Time Of Changes, Roger Zelazny: Jack Of Shadows, Anne McCaffrey: Dragonquest
  • 1971: Robert Silverberg: Tower Of Glass, Wilson Tucker: The Year Of The Quiet Sun, Joanna Russ: And Chaos Died, Robert Silverberg: Downward To The Earth, R. A. Lafferty : Fourth Mansions

Fantasiasarjan voittajat

  • 2015: Katherine Addison: The Goblin Emperor
  • 2014: Neil Gaiman: The Ocean at the End of the Lane
  • 2013: Charles Stross: The Apocalypse Codex
  • 2012: George R.R. Martin: A Dance with Dragons
  • 2011: China Miéville: Kraken
  • 2010: China Miéville: Toiset
  • 2009: Ursula K. Le Guin: Lavinia
  • 2008: Terry Pratchett: Making Money
  • 2007: Ellen Kushner: The Privilege Of The Sword
  • 2006: Neil Gaiman: Hämähäkkijumala
  • 2005: China Miéville: Iron Council
  • 2004: Lois Mcmaster Bujold: Paladin of Souls
  • 2003: China Miéville: The Scar
  • 2002: Neil Gaiman: Unohdetut jumalat
  • 2001: George R. R. Martin: Miekkamyrsky
  • 2000: J. K. Rowling: Harry Potter ja Azkabanin vanki
  • 1999: George R. R. Martin: Korppien kestit
  • 1998: Tim Powers: Earthquake Weather
  • 1997: George R. R. Martin: Valtaistuinpeli
  • 1996: Orson Scott Card: Kisälli Alvin
  • 1995: Michael Bishop: Brittle Innings
  • 1994: Peter S. Beagle: The Innkeeper’s Song
  • 1993: Tim Powers: Last Call
  • 1992: Sheri S. Tepper: Beauty
  • 1991: Ursula K. Le Guin: Tehanu
  • 1990: Orson Scott Card: Oppipoika Alvin
  • 1989: Orson Scott Card: Punainen profeetta
  • 1988: Orson Scott Card: Seitsemännen pojan seitsemäs poika
  • 1987: Gene Wolfe: Soldier Of The Mist
  • 1986: Roger Zelazny: Trumps Of Doom
  • 1985: Robert A. Heinlein: Tuomiopäivän komedia
  • 1984: Marion Zimmer Bradley: Avalonin usvat
  • 1983: Gene Wolfe: The Sword of the Lictor
  • 1982: Gene Wolfe: The Claw of the Conciliator
  • 1981: Robert Silverberg: Lord Valentine’s Castle
  • 1980: Patricia A. Mckillip: Harpist In The Wind
  • 1978: J. R. R. Tolkien: Silmarillion

Fantasiasarjan ehdokkaat

  • 2015: Elizabeth Bear: Steles of the Sky, Robert Jackson Bennett: City of Stairs, Lev Grossman: The Magician’s Land, Kameron Hurley: The Mirror Empire
  • 2014: Joe Hill: NOS4A2, Guy Gavriel Kay: River of Stars, Stephen King: Tohtori Uni, Scott Lynch: The Republic of Thieves
  • 2013: N.K. Jemisin: The Killing Moon, Caitlín R. Kiernan: The Drowning Girl, Mary Robinette Kowal: Glamour in Glass, Tim Powers: Hide Me Among the Graves
  • 2012: Terry Pratchett: Snuff, Patrick Rothfuss: The Wise Man’s Fear, Catherynne M. Valente: Deathless, Jo Walton: Among Others
  • 2011: Guy Gavriel Kay: Under Heaven, Nnedi Okorafor: Who Fears Death, Charles Stross: The Fuller Memorandum, Gene Wolfe: The Sorcerer’s House
  • 2010: Terry Pratchett: Unseen Academicals, Dan Simmons: Drood, Catherynne M. Valente: Palimpsest, Jeff Vandermeer: Finch
  • 2009: Jeffrey Ford: The Shadow Year, Patricia A. Mckillip: The Bell At Sealey Head, Michael Swanwick: The Dragons Of Babel, Gene Wolfe: An Evil Guest
  • 2008: John Crowley: Endless Things, Gene Wolfe: Pirate Freedom, Emma Bull: Territory, Guy Gavriel Kay: Ysabel
  • 2007: Charles Stross: The Jennifer Morgue, James Morrow: The Last Witchfinder, Gene Wolfe: Soldier Of Sidon, Tim Powers: Three Days To Never
  • 2006: George R. R. Martin: Korppien kestit, Lois McMaster Bujold: The Hallowed Hunt, Cory Doctorow: Someone Comes to Town, Someone Leaves Town, Terry Pratchett: Thud!
  • 2005: Gene Wolfe: The Wizard Knight, Terry Pratchett: Posti kulkee, Stephen King: Susannan  laulu, Charles Stross: The Family Trade
  • 2004: Terry Pratchett: Monstrous Regiment, Ian R. MacLeod: The Light Ages, Stephen King: Callan sudet, Mary Gentle: 1610: A Sundial In A Grave
  • 2003: Terry Pratchett: Yövartiosto, Dan Simmons: A Winter Haunting, Jonathan Carroll: Valkoiset omenat, Jacqueline Carey: Kushiel’s Chosen
  • 2002: Ursula K. Le Guin: Toinen tuuli, Lois McMaster Bujold: The Curse of Chalion, Jonathan Carroll: The Wooden Sea, Terry Pratchett: Aikavaras
  • 2001: Tim Powers: Declare, Philip Pullman: Maaginen kaukoputki, China Miéville: Perdido Street Station, Mary Gentle: Ash: A Secret History
  • 2000: Terry Pratchett: Maanalainen elefantti, C. J. Cherryh: Fortress Of Owls, Lisa Goldstein: Dark Cities Underground, Peter S. Beagle: Tamsin
  • 1999: Neil Gaiman: Tähtisumua, Sean Stewart: Matkijalintu, Orson Scott Card: Heartfire, C. J. Cherryh: Fortress Of Eagles
  • 1998: Michael Swanwick: Jack Faust, Walter Jon Williams: City On Fire, Stephen King: Velho, Robin Hobb: Assassin’s Quest
  • 1997: Bradley Denton: Lunatics, Patricia A. Mckillip: Winter Rose, James Morrow: Blameless In Abaddon, Robin Hobb: Royal Assassin
  • 1996: Elizabeth Hand: Waking The Moon, C. J. Cherryh: Fortress In The Eye Of Time, Guy Gavriel Kay: The Lions Of Al-Rassan, Sean Stewart: Resurrection Man
  • 1995: James Morrow: Towing Jehovah, Robert Jordan: Lord Of Chaos, emma Bull: Finder, Charles De Lint: Memory & Dream
  • 1994: Michael Swanwick: The Iron Dragon’s Daughter, Tad Williams: To Green Angel Tower, Part 1: Seige, Nina Kiriki Hoffman: The Thread That Binds The Bone, Lisa Goldstein: Strange Devices Of The Sun And Moon
  • 1993: Lois McMaster Bujold: The Spirit Ring, Jane Yolen: Briar Rose, Guy Gavriel Kay: A Song for Arbonne, Geoff Ryman: Was
  • 1992: Charles De Lint: The Little Country, Barry Hughart: Eight Skilled Gentlemen, Ian McDonald: King Of Morning, Queen Of Day, Barbara Hambly: The Rainbow Abyss
  • 1991: Neil Gaiman ja Terry Pratchett: Hyviä enteitä, Guy Gavriel Kay: Tigana, James Morrow: Only Begotten Daughter, Ellen Kushner: Thomas Riiminiekka
  • 1990: Tim Powers: The Stress Of Her Regard, Gene Wolfe: Soldier Of Arete, C. J. Cherryh: Rusalka, Bruce McAllister: Dream Baby
  • 1989: C. J. Cherryh: The Paladin, Gene Wolfe: There Are Doors, Michael Bishop: Unicorn Mountain, David Eddings: Murgojen kuningas
  • 1988: Tim Powers: On Stranger Tides, Roger Zelazny: Sign Of Chaos, Clive Barker: Weaveworld, Connie Willis: Lincoln’s Dreams
  • 1987: Roger Zelazny: Blood Of Amber, Stephen King: Se, Theodore Sturgeon: Godbody, R. A. MacAvoy: Twisting The Rope
  • 1986: R. A. MacAvoy: The Book Of Kells, Barbara Hambly: Dragonsbane, Anne Rice: Vampyyri Lestat, Jack Vance: Lyonesse II: The Green Pearl
  • 1985: R. A. MacAvoy: Damiano’s Lute, R. A. MacAvoy: Raphael, Stephen King: Talismaani, Greg Bear ja Peter Straub: The Infinity Concerto
  • 1984: Tim Powers: The Anubis Gates, George R. R. Martin: The Armageddon Rag, Jack Vance: Lyonesse: Suldrun’s Garden, Stephen R. Donaldson: White Gold Wielder
  • 1983: Gene Wolfe: The Citadel Of The Autarch, George R. R. Martin: Fevre Dream, Stephen R. Donaldson: The One Tree, Philip K. Dick: Timothy Archerin sielunvaellus
  • 1982: John Crowley: Little, Big, Roger Zelazny: The Changing Land, Michael Moorcock: Maailmantuskan soturi, Robert Stallman: The Captive
  • 1981: Gene Wolfe: The Shadow Of The Torturer, Stephen R. Donaldson: The Wounded Land, Roger Zelazny: Changeling, Elizabeth A. Lynn: The Northern Girl
  • 1980: Stephen King: Kosketus, Samuel R. Delany: Tales Of Nevèrÿon, Piers Anthony: Castle Roogna, Poul Anderson: The Merman’s Children
  • 1978: J. R. R. Tolkien: Silmarillion

Kauhusarjan voittajat

  • 1999: Stephen King: Kalpea aavistus
  • 1997: Stephen King: Epätoivon kaupunki
  • 1996: Tim Powers: Expiration Date
  • 1995: Dan Simmons: Fires of Eden
  • 1994: Lucius Shepard: Kultainen
  • 1993: Dan Simmons: Yön lapset
  • 1992: Dan Simmons: Kesäyön kauhu
  • 1991: Anne Rice: The Witching Hour
  • 1990: Dan Simmons: Carrion Comfort
  • 1989: Barbara Hambly: Those Who Hunt the Night

Kauhusarjan ehdokkaat

  • 1999: Patricia Anthony: Flanders, Graham Joyce: The Tooth Fairy, Clive Barker: Galilee, S. P. Somtow: Darker Angels
  • 1997: Clive Barker: Sacrament, Robert Holdstock: Unknown Regions, Brian Stableford: The Hunger and Ecstasy of Vampires, Graham Joyce: Requiem
  • 1996: Barbara Hambly: Travelling with the Dead, Stephen King: Naisen raivo, Kim Newman: The Bloody Red Baron, Nancy A. Collins: Paint it Black
  • 1995: Barbara Hambly: Bride of the Rat God, Stephen King: Uneton yö, Clive Barker: Everville, Anne Rice: Taltos
  • 1994: Kim Newman: Anno Dracula, Steven Brust: Agyar, Dean Koontz: Mr. Murha, Anne Rice: Lasher
  • 1993: Orson Scott Card: Lost Boys, Clive Barker: The Thief of Always, Anne Rice: The Tale of the Body Thief, Kathe Koja: Bad Brains
  • 1992: Clive Barker: Imajica, Stephen King: Musta torni III: Joutomaat, Thomas M. Disch: The M.D., Tanya Huff: Blood Price
  • 1991: Stephen King: Tukikohta, S. P. Somtow: Moon Dance, Nancy A. Collins: Tempter, Brian Stableford: The Werewolves of London
  • 1990: Stephen King: Pimeä puoli, Clive Barker: The Great and Secret Show, Katherine Dunn: Geek Love, Dean R. Koontz: Keskiyö
  • 1989: Anne Rice: Kadotettujen kuningatar, Raymond E. Feist: Faerie Tale, Peter Straub: Koko, Robert R. McCammon: Stinger

Nuortensarjan voittajat

Nuortensarjan ehdokkaat

  • 2015: Paolo Bacigalupi: The Doubt Factory, Gail Carriger: Waistcoats & Weaponry, Ian McDonald: Empress of the Sun, Garth Nix: Clariel
  • 2014: Paolo Bacigalupi: Zombie Baseball Beatdown, Holly Black: The Coldest Girl in Coldtown, Cory Doctorow: Homeland, Alaya Dawn Johnson: The Summer Prince
  • 2013: Paolo Bacigalupi: The Drowned Cities, Cory Doctorow: Pirate Cinema, Terry Pratchett: Dodger, Catherynne M. Valente: The Girl Who Fell Beneath Fairyland and Led the Revels There
  • 2012: Ian McDonald: Planesrunner, Nnedi Okorafor: Akata Witch, Ransom Riggs: Neiti Peregrinen koti eriskummallisille lapsille, Scott Westerfel: Goliath
  • 2011: Terry Pratchett: Keskiyö ylläni, Suzanne Collins: Nälkäpeli – Matkijanärhi, Scott Westerfeld: Behemoth, Diana Wynne Jones: Enchanted Glass
  • 2010: Kage Baker: The Hotel Under the Sand, Justine Larbalestier: Liar, Suzanne Collins: Catching Fire, Libba Bray: Going Bovine
  • 2009: Cory Doctorow: Little Brother, John Scalzi: Zoe’s Tale, Terry Pratchett: Nation, Margo Lanagan: Tender Morsels
  • 2008: Ursula K. Le Guin: Muistamisen taito, Stephen Baxter: The H-Bomb Girl, Scott Westerfeld: Extras, Justine Larbalestier: Magic’s Child
  • 2007: Ursula K. Le Guin: Sanan mahti, Justine Larbalestier: Magic Lessons, Nina Kiriki Hoffman: Spirits That Walk in Shadow, Garth Nix: The Keys to the Kingdom, Book 4: Sir Thursday
  • 2006: Carol Emshwiller: Mister Boots, Cornelia Funke: Musteloitsu, Holly Black: Valiant, Scott Westerfeld: Peeps
  • 2005: Ursula K. Le Guin: Näkemisen lahja, Ellen Datlow & Terri Windling (toim.): The Faery Reel: Tales from the Twilight Realm, Charles de Lint: The Blue Girl, Clive Barker: Abarat: Days of Magic, Nights of War
  • 2004: Garth Nix: Abhorsen, Diana Wynne Jones: The Merlin Conspiracy, Ellen Datlow & Terri Windling (toim.): Swan Sister: Fairy Tales Retold, Nina Kiriki Hoffman: A Stir of Bones
  • 2003: Clive Barker: Abarat, Michael Chabon: Kesämaa, Diane Duane: A Wizard Alone, Nancy Farmer: The House of the Scorpion

Esikoisromaanisarjan voittajat

  • 2015: Mary Rickert: Memory Garden
  • 2014: Ann Leckie: Ancillary Justice
  • 2013: Saladin Ahmed: The Throne of the Crescent Moon
  • 2012: Erin Morgenstern: Yösirkus
  • 2011: N. K. Jemisin: The Hundred Thousand Kingdoms
  • 2010: Paolo Bacigalupi: The Windup Girl
  • 2009: Paul Melko: Singularity’s Ring
  • 2008: Joe Hill: Sydämenmuotoinen rasia
  • 2007: Naomi Novik: Kuninkaan lohikäärmeThrone of JadeBlack Powder War
  • 2006: Elizabeth Bear: Hammered/Scardown/Worldwired
  • 2005: Susanna Clarke: Jonathan Strange & Mr Norrell
  • 2004: Cory Doctorow: Down and Out in the Magic Kingdom
  • 2003: Alexander C. Irvine: A Scattering of Jades
  • 2002: Jacqueline Carey: Kushiel’s Dart
  • 2001: Geoffrey A. Landis: Mars Crossing
  • 2000: Paul Levinson: The Silk Code
  • 1999: Nalo Hopkinson: Brown Girl in the Ring
  • 1998: Ian R. MacLeod: The Great Wheel
  • 1997: Sarah Zettel: Reclamation, Sage Walker: Whiteout
  • 1996: Linda Nagata: The Bohr Maker
  • 1995: Jonathan Lethem: Musiikkiuutisia
  • 1994: Patricia Anthony: Cold Allies
  • 1993: Maureen F. McHugh: China Mountain Zhang
  • 1992: Kathe Koja: The Cipher
  • 1991: Michael F. Flynn: In the Country of the Blind
  • 1990: Allen Steele: Orbital Decay
  • 1989: Ian McDonald: Desolation Road
  • 1988: Emma Bull: War for the Oaks
  • 1987: Jack McDevitt: The Hercules Text
  • 1986: Carl Sagan: Ensimmäinen yhteys
  • 1985: Kim Stanley Robinson: The Wild Shore
  • 1984: R. A. MacAvoy: Tea with the Black Dragon
  • 1983: Donald Kingsbury: Courtship Rite
  • 1982: Somtow Sucharitkul: Starship & Haiku
  • 1981: Robert L. Forward: Lohikäärmeen muna

Esikoisromaanisarjan ehdokkaat

  • 2015: Jennifer Marie Brisset: Elysium, James L. Cambias: A Darkling Sea, Beth Cato: The Clockwork Dagger, Brian Staveley: The Emperor’s Blades
  • 2014: Emily Croy Barker: The Thinking Woman’s Guide to Real Magic, J. Kathleen Cheney: The Golden City, Sofia Samatar: A Stranger in Olondria, Helene Wecker: The Golem and the Jinni
  • 2013: Madeline Ashby: vN, Rachel Hartman: Seraphina, Ted Kosmatka: The Games, G. Willow Wilson: Alif the Unseen
  • 2012: Ernest Cline: Ready Player One, Kameron Hurley: God’s War, Will McIntosh: Soft Apocalypse, Genevieve Valentine: Mechanique: A Tale of the Circus Tresaulti
  • 2011: Charles Yu: How to Live Safely in a Science Fictional Universe, Hannu Rajaniemi: Kvanttivaras, Mary Robinette Kowal: Shades of Milk and Honey, Amelia Beamer: The Loving Dead
  • 2010: Ken Scholes: Lamentation, Jedediah Berry: The Manual of Detection, Gail Carriger: Soulless, Greg van Eekhout: Norse Code
  • 2009: Daryl Gregory: Pandemonium, Felix Gilman: Thunderer, Jo Graham: Black Ships, Nick Harkaway: The Gone-Away World
  • 2008: Patrick Rothfuss: Tuulen nimi, Ysabeau S. Wilce: Flora Segunda, Christopher Barzak: One for Sorrow, Cassandra Clare: City of Bones
  • 2007: Scott Lynch: Locke Lamoran valheet, Tobias S. Buckell: Crystal Rain, Ellen Klages: The Green Glass Sea, Gordon Dahlquist: The Glass Books of the Dream Eaters
  • 2006: John Scalzi: Old Man’s War, David Marusek: Counting Heads, Tim Pratt: The Strange Adventures of Rangergirl, Hal Duncan: Vellum
  • 2005: Steph Swainston: The Year of Our War, Karen Traviss: City of Pearl, Jennifer Stevenson: Trash Sex Magic, Minister Faust: The Coyote Kings of the Space-Age Bachelor Pad
  • 2004: Jeff VanderMeer: Veniss Underground, Audrey Niffenegger: Aikamatkustajan vaimo, K. J. Bishop: The Etched City, Leah R. Cutter: Paper Mage
  • 2003: John C. Wright: The Golden Age, Richard Morgan: Muuntohiili, Kelley Eskridge: Solitaire, Charles Stross: The Atrocity Archive
  • 2002: Jasper Fforde: The Eyre Affair, Cecilia Dart-Thornton: The Ill-Made Mute, Liz Williams: The Ghost Sister, Wen Spencer: Alien Taste
  • 2001: Alastair Reynolds: Ilmestysten avaruus, David Herter: Ceres Storm, Ian Stewart & Jack Cohen: Wheelers, Mark Z. Danielewski: House of Leaves
  • 2000: Thomas Harlan: The Shadow of Ararat, Peter Watts: Starfish, Kristine Smith: Code of Conduct, Juliet E. McKenna: The Thief’s Gamble
  • 1999: Carolyn Ives Gilman: Halfway Human, Kage Baker: In the Garden of Iden, J.K. Rowling: Harry Potter ja viisasten kivi, Kristen Britain: Green Rider
  • 1998: James Alan Gardner: Expendable, Candas Jane Dorsey: Black Wine, Susan R. Matthews: An Exchange of Hostages, William K. Hartmann: Mars Underground
  • 1997: J. Gregory Keyes: The Waterborn, Raphael Carter: The Fortunate Fall, Richard Garfinkle: Celestial Matters
  • 1996: Sharon Shinn: The Shape-Changer’s Wife, Tricia Sullivan: Lethe, Richard Calder: Dead Girls, Patrick O’Leary: Door Number Three
  • 1995: Kathleen Ann Goonan: Queen City Jazz, Stephan Grundy: Rhinegold, Carolyn Cushman: Witch and Wombat, Jeff Noon: Vurt
  • 1994: Nicola Griffith: Ammonite, Mary Rosenblum: The Drylands, Wilhelmina Baird: CrashCourse, Amy Thomson: Virtual Girl
  • 1993: Steven Gould: Jumper, Poppy Z. Brite: Lost Souls, Susan Palwick: Flying in Place, Robert Harris: Fatherland
  • 1992: Kristine Kathryn Rusch: The White Mists of Power, Alexander Jablokov: Carve the Sky, Stephen Baxter: Raft, Tom Maddox: Halo
  • 1991: Elizabeth Hand: Winterlong, Lisa Mason: Arachne, Robert J. Sawyer: Golden Fleece, Kathleen M. O’Neal: An Abyss of Light
  • 1990: Nancy A. Collins: Musta yö, tummat lasit, Dave Wolverton: On My Way to Paradise, Ted Reynolds: The Tides of God, Michael Kandel: Strange Invasion
  • 1989: Michaela Roessner: Walkabout Woman, Richard Kadrey: Metrophage, Elizabeth Moon: Sheepfarmer’s Daughter, Daniel Keys Moran: The Armageddon Blues
  • 1988: Pat Cadigan: Mindplayers, C. S. Friedman: In Conquest Born, Christopher Hinz: Liege-Killer, Loren J. MacGregor: The Net
  • 1987: Lois McMaster Bujold: Kunnian sirpaleita, Robert Charles Wilson: A Hidden Place, Bradley Denton: Wrack & Roll, Leo Frankowski: The Cross-Time Engineer
  • 1986: Michael P. Kube-McDowell: Emprise, Michael Swanwick: In the Drift, Guy Gavriel Kay: Kesäpuu, Tad Williams: Tailchaser’s Song
  • 1985: William Gibson: Neuromancer, David R. Palmer: Emergence, Lucius Shepard: Green Eyes, Howard Waldrop: Them Bones
  • 1984: Timothy Zahn: The Blackcollar, M. Bradley Kellogg: A Rumor of Angels, Sheri S. Tepper: King’s Blood Four, John DeChancie: Starrigger
  • 1983: Lisa Goldstein: The Red Magician, Warren Norwood: The Windhover Tapes: An Image of Voices, Diana L. Paxson: Lady of Light, Sandra Miesel: Dreamrider
  • 1982: Hilbert Schenck: At the Eye of the Ocean, A. A. Attanasio: Radix, Paul O. Williams: The Breaking of Northwall, Karl Hansen: War Games
  • 1981: Robert Stallman: The Orphan, David Brin: Sundiver, Justin Leiber: Beyond Rejection, Paul Preuss: The Gates of Heaven

Yhden kirjailijan kokoelmista Kirjavinkeistä löytyvät seuraavat:

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.