Locus

Locus on science fiction -aiheinen lehti, jonka lukijat äänestävät vuosittain parhaita teoksia eri sarjoissa. Locus-äänestys perustettiin 1970-luvulla antamaan suosituksia Hugo-äänestäjille. Locuksen äänestäjämäärät ovat usein olleet suuremmat kuin Hugolla ja Nebulalla yhteensä.

Locus tuottaa tuloksinaan järjestettyjä listoja parhaista teoksista: arkistoista löytyy pitkät listat tuloksia. Tähän listaan Kirjavinkeissä arvostelluista Locus-voittajista on poimittu voittajat, mutta niiden lisäksi myös viiden parhaan joukkoon sijoittuneet. Vuodesta 2005 alkaen kunkin sarjan viisi parasta teosta on julkaistu ennen voittajan julistamista finalisteina; tässä on samalla periaatteella listattu ”finalisteja” myös aikaisemmilta vuosilta.

Parhaan science fiction -kirjan ja parhaan romaanin Locus-voittajat

  • 2019: Mary Robinette Kowal: The Calculating Stars
  • 2018: John Scalzi: The Collapsing Empire
  • 2017: Liu Cixin: Kuolema on ikuinen
  • 2016: Ann Leckie: Ancillary Mercy
  • 2015: Ann Leckie: Ancillary Sword
  • 2014: James S.A. Corey: Abaddon’s Gate
  • 2013: John Scalzi: Redshirts
  • 2012: China Miéville: Embassytown
  • 2011: Connie Willis: Blackout/All Clear
  • 2010: Cherie Priest: Boneshaker
  • 2009: Neal Stephenson: Anathem
  • 2008: Michael Chabon: The Yiddish Policemen’s Union
  • 2007: Vernor Vinge: Rainbows End
  • 2006: Charles Stross: Accelerando
  • 2005: Neal Stephenson: The Baroque Cycle (Quicksilver, Confusion, System of the World)
  • 2004: Dan Simmons: Ilium
  • 2003: Kim Stanley Robinson: The Years of Rice and Salt
  • 2002: Connie Willis: Passage
  • 2001: Ursula K. Le Guin: Kahdesti haarautuva puu
  • 2000: Neal Stephenson: Cryptonomicon
  • 1999: Connie Willis: To Say Nothing of the Dog
  • 1998: Dan Simmons: Endymionin nousu
  • 1997: Kim Stanley Robinson: Blue Mars
  • 1996: Neal Stephenson: Diamond Age
  • 1995: Lois McMaster Bujold: Mirror Dance
  • 1994: Kim Stanley Robinson: Green Mars
  • 1993: Connie Willis: Tuomiopäivän kirja
  • 1992: Lois McMaster Bujold: Barrayar
  • 1991: Dan Simmons: Hyperionin tuho
  • 1990: Dan Simmons: Hyperion
  • 1989: C. J. Cherryh: Cyteen
  • 1988: David Brin: The Uplift War
  • 1987: Orson Scott Card: Kuolleiden puolustaja
  • 1986: David Brin: The Postman
  • 1985: Larry Niven: The Integral Trees
  • 1984: David Brin: Tähtisumu täyttyy
  • 1983: Isaac Asimov: Säätiö veitsen terällä
  • 1982: Julian May: The Many Coloured Land
  • 1981: Joan D. Vinge: The Snow Queen
  • 1980: John Varley: Titan
  • 1979: Vonda N. McIntyre: Unikäärme
  • 1978: Frederik Pohl: Portti
  • 1977: Kate Wilhelm: Where Late the Sweet Birds Sang
  • 1976: Joe Haldeman: Loputon sota
  • 1975: Ursula K. Le Guin: Osattomien planeetta
  • 1974: Arthur C. Clarke: Uhka avaruudesta
  • 1973: Isaac Asimov: Itse jumalat
  • 1972: Ursula K. Le Guin: Taivaan työkalut
  • 1971: Larry Niven: Rengasmaailma

Science fiction -sarjan finalistit

  • 2019: Becky Chambers: Record of a Spaceborn Few, Nancy Kress: If Tomorrow Comes, Yoon Ha Lee: Revenant Gun, Sam J. Miller: Blackfish City, Gareth L. Powell: Embers of War, Alastair Reynolds: Elysionin tuli, Kim Stanley Robinson: Red Moon, Lavie Tidhar: Unholy Land, Catherynne M. Valente: Space Opera
  • 2018: James S.A. Corey: Persepolis Rising, Cory Doctorow: Walkaway, Kameron Hurley: The Stars Are Legion, Ann Leckie: Provenance, Yoon Ha Lee: Raven Stratagem, Ian McDonald: Luna: Wolf Moon, Ada Palmer: Seven Surrenders, Kim Stanley Robinson: New York 2140, Jeff VanderMeer: Borne
  • 2017: Madeline Ashby: Company Town, Stephen Baxter & Alastair Reynolds: The Medusa Chronicles, Greg Bear: Take Back the Sky, C.J. Cherryh: Visitor, James S.A. Corey: Babylon’s Ashes, Emma Newman: After Atlas, Lavie Tidhar: Central Station, Colson Whitehead: The Underground Railroad, Robert Charles Wilson: Last Year
  • 2016: Paolo Bacigalupi: The Water Knife, Kim Stanley Robinson: Aurora, Neal Stephenson: Seveneves, Gene Wolfe: A Borrowed Man
  • 2015: William Gibson: The Peripheral, Cixin Liu: The Three-Body Problem, John Scalzi: Lock In, Jeff VanderMeer: Hävitys/Hallinta/Hyväksyntä
  • 2014: Margaret Atwood: Uusi maa, Karen Lord: The Best of All Possible Worlds, Kim Stanley Robinson: Shaman, Charles Stross: Neptune’s Brood,
  • 2013: Iain M. Banks: The Hydrogen Sonata, Lois McMaster Bujold: Captain Vorpatril’s Alliance, James S.A. Corey: Caliban’s War, Kim Stanley Robinson: 2312
  • 2012: James S.A. Corey: Leviathan Wakes, Stephen King: 22.11.63, Charles Stross: Rule 34, Vernor Vinge: The Children of the Sky
  • 2011: Iain M. Banks: Pintakuvio, Lois McMaster Bujold: Cryoburn, William Gibson: Zero History, Ian Mcdonald: The Dervish House
  • 2010: Kage Baker: The Empress Of Mars, Nancy Kress: Steal Across The Sky, Kim Stanley Robinson: Galileo’s Dream, Robert Charles Wilson: Julian Comstock: A Story Of 22nd-Century America
  • 2009: Iain M. Banks: Matter, Greg Bear: City At The End Of Time, Joe Haldeman: Marsbound, Charles Stross: Saturn’s Children
  • 2008: Joe Haldeman: The Accidental Time Machine, Ian McDonald: Brasyl, Charles Stross: Halting State, William Gibson: Spook Country
  • 2007: Peter Watts: Blindsight, Elizabeth Bear: Carnival, Jo Walton: Farthing, Charles Stross: Glasshouse
  • 2006: Dan Simmons: Olympos, Robert Charles Wilson: Spin, Kim Stanley Robinson: Fifty Degrees Below, Ken Macleod: Learning The World
  • 2005: Charles Stross: Iron Sunrise, Cory Doctorow: Eastern Standard Tribe, Kim Stanley Robinson: Forty Signs Of Rain, Iain M. Banks: Algebraisti
  • 2004: William Gibson: Hahmontunnistus, Neal Stephenson: Quicksilver, Greg Bear: Darwin’s Children, Elizabeth Moon: The Speed of Dark
  • 2003: David Brin: Kiln People, Michael Swanwick: Bones Of The Earth, Alastair Reynolds: Lunastuksen arkki, Allen Steele: Coyote
  • 2002: Orson Scott Card: Shadow Of The Hegemon, Robert Charles Wilson: The Chronoliths, Gene Wolfe: Return To The Whorl, C. J. Cherryh: Defender
  • 2001: Gregory Benford: Eater, Bruce Sterling: Zeitgeist, Joe Haldeman: The Coming, Gene Wolfe: In Green’s Jungles
  • 2000: Greg Bear: Darwinin radio, Vernor Vinge: A Deepness In The Sky, Lois McMaster Bujold: A Civil Campaign, Orson Scott Card: Ender’s Shadow
  • 1999: Robert Charles Wilson: Darwinia, Robert Silverberg: The Alien Years, Bruce Sterling: Distraction, John Varley: The Golden Globe
  • 1998: Kim Stanley Robinson: Antarctica, Joe Haldeman: Forever Peace, Walter M. Miller, Jr. ja Terry Bisson: Saint Leibowitz And The Wild Horse Woman, C. J. Cherryh: Finity’s End
  • 1997: Dan Simmons: Endymion, Lois McMaster Bujold: Memory, Lois McMaster Bujold: Cetaganda, Bruce Sterling: Holy Fire
  • 1996: David Brin: Brightness Reef, C. J. Cherryh: Invader, Greg Bear: Legacy, Stephen Baxter: The Time Ships
  • 1995: Octavia E. Butler: Parable Of The Sower, C. J. Cherryh: Foreigner, John Barnes: Mother Of Storms, Nancy Kress: Beggars And Choosers
  • 1994: Greg Bear: Moving Mars, Nancy Kress: Beggars In Spain, William Gibson: Virtual Light, David Brin: Glory Season
  • 1993: Kim Stanley Robinson: Red Mars, Dan Simmons: The Hollow Man, Vernor Vinge: A Fire Upon The Deep, John Varley: Steel Beach
  • 1992: Orson Scott Card: Kansanmurha, Emma Bull: Bone Dance, Joan D. Vinge: The Summer Queen, Anne McCaffrey: All The Weyrs Of Pern
  • 1991: David Brin: Earth, Greg Bear: Queen Of Angels, Lois McMaster Bujold: The Vor Game, Terry Bisson: Voyage To The Red Planet
  • 1990: C. J. Cherryh: Rimrunners, Sheri S. Tepper: Ruohojen maa, Gregory Benford: Tides Of Light, George Alec Effinger: A Fire In The Sun
  • 1989: William Gibson: Mona Lisa Overdrive, Bruce Sterling: Islands In The Net, Isaac Asimov: Säätiön alkusoitto, Kim Stanley Robinson: The Gold Coast
  • 1988: George Alec Effinger: Kun painovoima pettää, Gene Wolfe: The Urth Of The New Sun, Greg Bear: The Forge Of God, Lucius Shepard: Life During Wartime
  • 1987: David Brin ja Gregory Benford: Heart Of The Comet, William Gibson: Kreivi nolla, Isaac Asimov: Säätiö ja Maa, Margaret Atwood: Orjattaresi
  • 1986: Orson Scott Card: Ender, Larry Niven ja Jerry Pournelle: Footfall, Isaac Asimov: Robotit ja imperiumi, Brian Aldiss: Helliconian talvi
  • 1985: John Varley: Demon, Frederik Pohl: Heechee Rendezvous, Samuel R. Delany: Stars In My Pocket Like Grains Of Sand, C. J. Cherryh: Chanur’s Venture
  • 1984: Isaac Asimov: Aamunkoiton robotit, John Varley: Millennium, Brian Aldiss: Helliconia Summer, Norman Spinrad: The Void Captain’s Tale
  • 1983: Isaac Asimov: 2010: Avaruusodysseia, Robert A. Heinlein: Friday, C.J. Cherryh: The Pride Of Chanur, Donald Kingsbury: Courtship Rite
  • 1982: George R. R. Martin ja Lisa Tuttle: Windhaven, C. J. Cherryh: Downbelow Station, Steven Barnes ja Larry Niven: Dream Park, Clifford D. Simak: Project Pope
  • 1981: Frederik Pohl: Beyond The Blue Event Horizon, Larry Niven: The Ringworld Engineers, John Varley: Wizard, Gregory Benford: Timescape
  • 1980: Frederik Pohl: Jem: The Making Of A Utopia, Arthur C. Clarke: Paratiisin suihkulähteet, Jeanne Robinson ja Spider Robinson: Stardance, Thomas M. Disch: On Wings Of Song
  • 1979: Tom Reamy: Blind Voices, Anne McCaffrey: The White Dragon, C. J. Cherryh: The Faded Sun: Kesrith, Ben Bova: Colony
  • 1978: Gregory Benford: In The Ocean Of Night, John Varley: The Ophiuchi Hotline, Gordon R. Dickson: Time Storm, Algis Budrys: Michaelmas
  • 1977: Joe Haldeman: Mindbridge, Frederik Pohl: Plusmies, Frank Herbert: Children Of Dune, Larry Niven: A World Out Of Time
  • 1976: John Brunner: The Shockwave Rider, Alfred Bester: The Computer Connection, Robert Silverberg: The Stochastic Man, Samuel R. Delany: Dhalgren
  • 1975: Larry Niven ja Jerry Pournelle: The Mote In God’s Eye, T. J. Bass: The Godwhale, : Philip K. Dick: Anna kyynelten tulla, pyysi poliisi, D. G. Compton: The Unsleeping Eye
  • 1974: Robert A. Heinlein: Time Enough For Love, Poul Anderson: The People Of The Wind, Larry Niven: Protector, David Gerrold: The Man Who Folded Himself
  • 1973: Robert Silverberg: The Book Of Skulls, Robert Silverberg: Dying Inside, David Gerrold: When Harlie Was One, Clifford D. Simak: A Choice Of Gods
  • 1972: Philip Jose Farmer: To Your Scattered Bodies Go, Robert Silverberg: A Time Of Changes, Roger Zelazny: Jack Of Shadows, Anne McCaffrey: Dragonquest
  • 1971: Robert Silverberg: Tower Of Glass, Wilson Tucker: The Year Of The Quiet Sun, Joanna Russ: And Chaos Died, Robert Silverberg: Downward To The Earth, R. A. Lafferty : Fourth Mansions

Fantasiasarjan voittajat

  • 2019: Naomi Novik: Spinning Silver
  • 2018: N. K. Jemisin: The Stone Sky
  • 2017: Charlie Jane Anders: All the Birds in the Sky
  • 2016: Naomi Novik: Uprooted
  • 2015: Katherine Addison: The Goblin Emperor
  • 2014: Neil Gaiman: The Ocean at the End of the Lane
  • 2013: Charles Stross: The Apocalypse Codex
  • 2012: George R.R. Martin: A Dance with Dragons
  • 2011: China Miéville: Kraken
  • 2010: China Miéville: Toiset
  • 2009: Ursula K. Le Guin: Lavinia
  • 2008: Terry Pratchett: Making Money
  • 2007: Ellen Kushner: The Privilege Of The Sword
  • 2006: Neil Gaiman: Hämähäkkijumala
  • 2005: China Miéville: Iron Council
  • 2004: Lois Mcmaster Bujold: Paladin of Souls
  • 2003: China Miéville: The Scar
  • 2002: Neil Gaiman: Unohdetut jumalat
  • 2001: George R. R. Martin: Miekkamyrsky
  • 2000: J. K. Rowling: Harry Potter ja Azkabanin vanki
  • 1999: George R. R. Martin: Korppien kestit
  • 1998: Tim Powers: Earthquake Weather
  • 1997: George R. R. Martin: Valtaistuinpeli
  • 1996: Orson Scott Card: Kisälli Alvin
  • 1995: Michael Bishop: Brittle Innings
  • 1994: Peter S. Beagle: The Innkeeper’s Song
  • 1993: Tim Powers: Last Call
  • 1992: Sheri S. Tepper: Beauty
  • 1991: Ursula K. Le Guin: Tehanu
  • 1990: Orson Scott Card: Oppipoika Alvin
  • 1989: Orson Scott Card: Punainen profeetta
  • 1988: Orson Scott Card: Seitsemännen pojan seitsemäs poika
  • 1987: Gene Wolfe: Soldier Of The Mist
  • 1986: Roger Zelazny: Trumps Of Doom
  • 1985: Robert A. Heinlein: Tuomiopäivän komedia
  • 1984: Marion Zimmer Bradley: Avalonin usvat
  • 1983: Gene Wolfe: The Sword of the Lictor
  • 1982: Gene Wolfe: The Claw of the Conciliator
  • 1981: Robert Silverberg: Lord Valentine’s Castle
  • 1980: Patricia A. Mckillip: Harpist In The Wind
  • 1978: J. R. R. Tolkien: Silmarillion

Fantasiasarjan ehdokkaat

  • 2019: Ben Aaronovitch: Lies Sleeping, Robert Jackson Bennett: Foundryside, Seth Dickinson: The Monster Baru Cormorant, Ruthanna Emrys: Deep Roots, Jeffrey Ford: Ahab’s Return, Theodora Goss: European Travel for the Monstrous Gentlewoman, Maria Dahvana Headley: The Mere Wife, T. Kingfisher: The Wonder Engine, Molly Tanzer: Creatures of Want and Ruin
  • 2018: Elizabeth Bear: The Stone in the Skull, Robert Jackson Bennett: City of Miracles, John Crowley: Ka: Dar Oakley in the Ruin of Ymr, Aliette de Bodard: The House of Binding Thorns, Max Gladstone: The Ruin of Angels, Daryl Gregory: Spoonbenders, Fonda Lee: Jade City, Charles Stross: The Delirium Brief, Fran Wilde: Horizon
  • 2017: Peter S. Beagle: Summerlong, Robert Jackson Bennett: City of Blades, N.K. Jemisin: The Obelisk Gate, Guy Gavriel Kay: Children of Earth and Sky, Ken Liu: The Wall of Storms, China Miéville: The Last Days of New Paris, Sofia Samatar: The Winged Histories, Charles Stross: The Nightmare Stacks, Jo Walton: Necessity
  • 2016: Elizabeth Bear: Karen Memory, Aliette de Bodard: The House of Shattered Wings, Elizabeth Hand: Wylding Hall, N.K. Jemisin: The Fifth Season
  • 2015: Elizabeth Bear: Steles of the Sky, Robert Jackson Bennett: City of Stairs, Lev Grossman: The Magician’s Land, Kameron Hurley: The Mirror Empire
  • 2014: Joe Hill: NOS4A2, Guy Gavriel Kay: River of Stars, Stephen King: Tohtori Uni, Scott Lynch: The Republic of Thieves
  • 2013: N.K. Jemisin: The Killing Moon, Caitlín R. Kiernan: The Drowning Girl, Mary Robinette Kowal: Glamour in Glass, Tim Powers: Hide Me Among the Graves
  • 2012: Terry Pratchett: Snuff, Patrick Rothfuss: The Wise Man’s Fear, Catherynne M. Valente: Deathless, Jo Walton: Among Others
  • 2011: Guy Gavriel Kay: Under Heaven, Nnedi Okorafor: Who Fears Death, Charles Stross: The Fuller Memorandum, Gene Wolfe: The Sorcerer’s House
  • 2010: Terry Pratchett: Unseen Academicals, Dan Simmons: Drood, Catherynne M. Valente: Palimpsest, Jeff Vandermeer: Finch
  • 2009: Jeffrey Ford: The Shadow Year, Patricia A. Mckillip: The Bell At Sealey Head, Michael Swanwick: The Dragons Of Babel, Gene Wolfe: An Evil Guest
  • 2008: John Crowley: Endless Things, Gene Wolfe: Pirate Freedom, Emma Bull: Territory, Guy Gavriel Kay: Ysabel
  • 2007: Charles Stross: The Jennifer Morgue, James Morrow: The Last Witchfinder, Gene Wolfe: Soldier Of Sidon, Tim Powers: Three Days To Never
  • 2006: George R. R. Martin: Korppien kestit, Lois McMaster Bujold: The Hallowed Hunt, Cory Doctorow: Someone Comes to Town, Someone Leaves Town, Terry Pratchett: Thud!
  • 2005: Gene Wolfe: The Wizard Knight, Terry Pratchett: Posti kulkee, Stephen King: Susannan laulu, Charles Stross: The Family Trade
  • 2004: Terry Pratchett: Monstrous Regiment, Ian R. MacLeod: The Light Ages, Stephen King: Callan sudet, Mary Gentle: 1610: A Sundial In A Grave
  • 2003: Terry Pratchett: Yövartiosto, Dan Simmons: A Winter Haunting, Jonathan Carroll: Valkoiset omenat, Jacqueline Carey: Kushiel’s Chosen
  • 2002: Ursula K. Le Guin: Toinen tuuli, Lois McMaster Bujold: The Curse of Chalion, Jonathan Carroll: The Wooden Sea, Terry Pratchett: Aikavaras
  • 2001: Tim Powers: Declare, Philip Pullman: Maaginen kaukoputki, China Miéville: Perdido Street Station, Mary Gentle: Ash: A Secret History
  • 2000: Terry Pratchett: Maanalainen elefantti, C. J. Cherryh: Fortress Of Owls, Lisa Goldstein: Dark Cities Underground, Peter S. Beagle: Tamsin
  • 1999: Neil Gaiman: Tähtisumua, Sean Stewart: Matkijalintu, Orson Scott Card: Heartfire, C. J. Cherryh: Fortress Of Eagles
  • 1998: Michael Swanwick: Jack Faust, Walter Jon Williams: City On Fire, Stephen King: Velho, Robin Hobb: Assassin’s Quest
  • 1997: Bradley Denton: Lunatics, Patricia A. Mckillip: Winter Rose, James Morrow: Blameless In Abaddon, Robin Hobb: Royal Assassin
  • 1996: Elizabeth Hand: Waking The Moon, C. J. Cherryh: Fortress In The Eye Of Time, Guy Gavriel Kay: The Lions Of Al-Rassan, Sean Stewart: Resurrection Man
  • 1995: James Morrow: Towing Jehovah, Robert Jordan: Lord Of Chaos, emma Bull: Finder, Charles De Lint: Memory & Dream
  • 1994: Michael Swanwick: The Iron Dragon’s Daughter, Tad Williams: To Green Angel Tower, Part 1: Seige, Nina Kiriki Hoffman: The Thread That Binds The Bone, Lisa Goldstein: Strange Devices Of The Sun And Moon
  • 1993: Lois McMaster Bujold: The Spirit Ring, Jane Yolen: Briar Rose, Guy Gavriel Kay: A Song for Arbonne, Geoff Ryman: Was
  • 1992: Charles De Lint: The Little Country, Barry Hughart: Eight Skilled Gentlemen, Ian McDonald: King Of Morning, Queen Of Day, Barbara Hambly: The Rainbow Abyss
  • 1991: Neil Gaiman ja Terry Pratchett: Hyviä enteitä, Guy Gavriel Kay: Tigana, James Morrow: Only Begotten Daughter, Ellen Kushner: Thomas Riiminiekka
  • 1990: Tim Powers: The Stress Of Her Regard, Gene Wolfe: Soldier Of Arete, C. J. Cherryh: Rusalka, Bruce McAllister: Dream Baby
  • 1989: C. J. Cherryh: The Paladin, Gene Wolfe: There Are Doors, Michael Bishop: Unicorn Mountain, David Eddings: Murgojen kuningas
  • 1988: Tim Powers: On Stranger Tides, Roger Zelazny: Sign Of Chaos, Clive Barker: Weaveworld, Connie Willis: Lincoln’s Dreams
  • 1987: Roger Zelazny: Blood Of Amber, Stephen King: Se, Theodore Sturgeon: Godbody, R. A. MacAvoy: Twisting The Rope
  • 1986: R. A. MacAvoy: The Book Of Kells, Barbara Hambly: Dragonsbane, Anne Rice: Vampyyri Lestat, Jack Vance: Lyonesse II: The Green Pearl
  • 1985: R. A. MacAvoy: Damiano’s Lute, R. A. MacAvoy: Raphael, Stephen King: Talismaani, Greg Bear ja Peter Straub: The Infinity Concerto
  • 1984: Tim Powers: The Anubis Gates, George R. R. Martin: The Armageddon Rag, Jack Vance: Lyonesse: Suldrun’s Garden, Stephen R. Donaldson: White Gold Wielder
  • 1983: Gene Wolfe: The Citadel Of The Autarch, George R. R. Martin: Fevre Dream, Stephen R. Donaldson: The One Tree, Philip K. Dick: Timothy Archerin sielunvaellus
  • 1982: John Crowley: Little, Big, Roger Zelazny: The Changing Land, Michael Moorcock: Maailmantuskan soturi, Robert Stallman: The Captive
  • 1981: Gene Wolfe: The Shadow Of The Torturer, Stephen R. Donaldson: The Wounded Land, Roger Zelazny: Changeling, Elizabeth A. Lynn: The Northern Girl
  • 1980: Stephen King: Kosketus, Samuel R. Delany: Tales Of Nevèrÿon, Piers Anthony: Castle Roogna, Poul Anderson: The Merman’s Children
  • 1978: J. R. R. Tolkien: Silmarillion

Kauhusarjan voittajat

  • 2019: Paul Tremblay: The Cabin at the End of the World
  • 2018: Victor LaValle: The Changeling
  • 2017: Joe Hill: The Fireman
  • 1999: Stephen King: Kalpea aavistus
  • 1997: Stephen King: Epätoivon kaupunki
  • 1996: Tim Powers: Expiration Date
  • 1995: Dan Simmons: Fires of Eden
  • 1994: Lucius Shepard: Kultainen
  • 1993: Dan Simmons: Yön lapset
  • 1992: Dan Simmons: Kesäyön kauhu
  • 1991: Anne Rice: The Witching Hour
  • 1990: Dan Simmons: Carrion Comfort
  • 1989: Barbara Hambly: Those Who Hunt the Night

Kauhusarjan ehdokkaat

  • 2019: Dale Bailey: In the Night Wood, Michael Cisco: Unlanguage, Grady Hendrix: We Sold Our Souls, Gabino Iglesias: Coyote Songs, Alma Katsu: The Hunger, Stephen King: Ulkopuolinen, Robert McCammon: The Listener, Sarah Pinborough: Cross Her Heart, Kaaron Warren: Tide of Stone
  • 2018: Dan Chaon: Ill Will, John Darnielle: Universal Harvester, Jonathan L. Howard: After the End of the World, Cassandra Khaw: Food of the Gods, Paul La Farge: The Night Ocean, Ian R. MacLeod: Red Snow, Sarah Pinborough: Behind Her Eyes, Kit Reed: Mormama, Steve Rasnic Tem: Ubo
  • R.S. Belcher: The Brotherhood of the Wheel, M.R. Carey: Fellside, Stephen Graham Jones: Mongrels, John Langan: The Fisherman, Silvia Moreno-Garcia: Certain Dark Things, Thomas Olde Heuvelt: HEX, Cherie Priest: The Family Plot, Matt Ruff: Lovecraft Country, Paul Tremblay: Disappearance at Devil’s Rock
  • 1999: Patricia Anthony: Flanders, Graham Joyce: The Tooth Fairy, Clive Barker: Galilee, S. P. Somtow: Darker Angels
  • 1997: Clive Barker: Sacrament, Robert Holdstock: Unknown Regions, Brian Stableford: The Hunger and Ecstasy of Vampires, Graham Joyce: Requiem
  • 1996: Barbara Hambly: Travelling with the Dead, Stephen King: Naisen raivo, Kim Newman: The Bloody Red Baron, Nancy A. Collins: Paint it Black
  • 1995: Barbara Hambly: Bride of the Rat God, Stephen King: Uneton yö, Clive Barker: Everville, Anne Rice: Taltos
  • 1994: Kim Newman: Anno Dracula, Steven Brust: Agyar, Dean Koontz: Mr. Murha, Anne Rice: Lasher
  • 1993: Orson Scott Card: Lost Boys, Clive Barker: The Thief of Always, Anne Rice: The Tale of the Body Thief, Kathe Koja: Bad Brains
  • 1992: Clive Barker: Imajica, Stephen King: Musta torni III: Joutomaat, Thomas M. Disch: The M.D., Tanya Huff: Blood Price
  • 1991: Stephen King: Tukikohta, S. P. Somtow: Moon Dance, Nancy A. Collins: Tempter, Brian Stableford: The Werewolves of London
  • 1990: Stephen King: Pimeä puoli, Clive Barker: The Great and Secret Show, Katherine Dunn: Geek Love, Dean R. Koontz: Keskiyö
  • 1989: Anne Rice: Kadotettujen kuningatar, Raymond E. Feist: Faerie Tale, Peter Straub: Koko, Robert R. McCammon: Stinger

Nuortensarjan voittajat

Nuortensarjan ehdokkaat

  • 2019: Christopher Barzak: The Gone Away Place, Holly Black: The Cruel Prince, Dhonielle Clayton: The Belles, Rachel Hartman: Tess of the Road, Fonda Lee: Cross Fire, Cherie Priest & Tara O’Connor: The Agony House, John Schoffstall: Half-Witch, Scott Westerfeld: Impostors, Jane Yolen: Mapping the Bones
  • 2018: Paolo Bacigalupi: Tool of War, Sarah Rees Brennan: In Other Lands, Stephanie Burgis: The Dragon with a Chocolate Heart, Paul Cornell: Chalk, Kate Elliott: Buried Heart, Frances Hardinge: A Skinful of Shadows, Garth Nix: Frogkisser!, Daniel José Older: Shadowhouse Fall, Philip Pullman: Vedenpaisumus
  • 2017: Leigh Bardugo: Crooked Kingdom, Kelly Barnhill: The Girl Who Drank the Moon, Gwenda Bond: Lois Lane: Double Down, Susan Dennard: Truthwitch, Kate Elliott: Poisoned Blade, Will McIntosh: Burning Midnight, Garth Nix: Goldenhand, Victoria Schwab: This Savage Song, Delia Sherman: The Evil Wizard Smallbone
  • 2016: Joe Abercrombie: Puolikas sotaa, Joe Abercrombie: Halki puolen maailman, Daryl Gregory: Harrison Squared, Daniel José Older: Shadowshaper,
  • 2015: Paolo Bacigalupi: The Doubt Factory, Gail Carriger: Waistcoats & Weaponry, Ian McDonald: Empress of the Sun, Garth Nix: Clariel
  • 2014: Paolo Bacigalupi: Zombie Baseball Beatdown, Holly Black: The Coldest Girl in Coldtown, Cory Doctorow: Homeland, Alaya Dawn Johnson: The Summer Prince
  • 2013: Paolo Bacigalupi: The Drowned Cities, Cory Doctorow: Pirate Cinema, Terry Pratchett: Dodger, Catherynne M. Valente: The Girl Who Fell Beneath Fairyland and Led the Revels There
  • 2012: Ian McDonald: Planesrunner, Nnedi Okorafor: Akata Witch, Ransom Riggs: Neiti Peregrinen koti eriskummallisille lapsille, Scott Westerfel: Goliath
  • 2011: Terry Pratchett: Keskiyö ylläni, Suzanne Collins: Nälkäpeli – Matkijanärhi, Scott Westerfeld: Behemoth, Diana Wynne Jones: Enchanted Glass
  • 2010: Kage Baker: The Hotel Under the Sand, Justine Larbalestier: Liar, Suzanne Collins: Catching Fire, Libba Bray: Going Bovine
  • 2009: Cory Doctorow: Little Brother, John Scalzi: Zoe’s Tale, Terry Pratchett: Nation, Margo Lanagan: Tender Morsels
  • 2008: Ursula K. Le Guin: Muistamisen taito, Stephen Baxter: The H-Bomb Girl, Scott Westerfeld: Extras, Justine Larbalestier: Magic’s Child
  • 2007: Ursula K. Le Guin: Sanan mahti, Justine Larbalestier: Magic Lessons, Nina Kiriki Hoffman: Spirits That Walk in Shadow, Garth Nix: The Keys to the Kingdom, Book 4: Sir Thursday
  • 2006: Carol Emshwiller: Mister Boots, Cornelia Funke: Musteloitsu, Holly Black: Valiant, Scott Westerfeld: Peeps
  • 2005: Ursula K. Le Guin: Näkemisen lahja, Ellen Datlow & Terri Windling (toim.): The Faery Reel: Tales from the Twilight Realm, Charles de Lint: The Blue Girl, Clive Barker: Abarat: Days of Magic, Nights of War
  • 2004: Garth Nix: Abhorsen, Diana Wynne Jones: The Merlin Conspiracy, Ellen Datlow & Terri Windling (toim.): Swan Sister: Fairy Tales Retold, Nina Kiriki Hoffman: A Stir of Bones
  • 2003: Clive Barker: Abarat, Michael Chabon: Kesämaa, Diane Duane: A Wizard Alone, Nancy Farmer: The House of the Scorpion

Esikoisromaanisarjan voittajat

  • 2019: Rebecca Roanhorse: Trail of Lightning
  • 2018: Theodora Goss: The Strange Case of the Alchemist’s Daughter
  • 2017: Yoon Ha Lee: Ninefox Gambit
  • 2016: Ken Liu: The Grace of Kings
  • 2015: Mary Rickert: Memory Garden
  • 2014: Ann Leckie: Ancillary Justice
  • 2013: Saladin Ahmed: The Throne of the Crescent Moon
  • 2012: Erin Morgenstern: Yösirkus
  • 2011: N. K. Jemisin: The Hundred Thousand Kingdoms
  • 2010: Paolo Bacigalupi: The Windup Girl
  • 2009: Paul Melko: Singularity’s Ring
  • 2008: Joe Hill: Sydämenmuotoinen rasia
  • 2007: Naomi Novik: Kuninkaan lohikäärme, Throne of Jade, Black Powder War
  • 2006: Elizabeth Bear: Hammered/Scardown/Worldwired
  • 2005: Susanna Clarke: Jonathan Strange & Mr Norrell
  • 2004: Cory Doctorow: Down and Out in the Magic Kingdom
  • 2003: Alexander C. Irvine: A Scattering of Jades
  • 2002: Jacqueline Carey: Kushiel’s Dart
  • 2001: Geoffrey A. Landis: Mars Crossing
  • 2000: Paul Levinson: The Silk Code
  • 1999: Nalo Hopkinson: Brown Girl in the Ring
  • 1998: Ian R. MacLeod: The Great Wheel
  • 1997: Sarah Zettel: Reclamation, Sage Walker: Whiteout
  • 1996: Linda Nagata: The Bohr Maker
  • 1995: Jonathan Lethem: Musiikkiuutisia
  • 1994: Patricia Anthony: Cold Allies
  • 1993: Maureen F. McHugh: China Mountain Zhang
  • 1992: Kathe Koja: The Cipher
  • 1991: Michael F. Flynn: In the Country of the Blind
  • 1990: Allen Steele: Orbital Decay
  • 1989: Ian McDonald: Desolation Road
  • 1988: Emma Bull: War for the Oaks
  • 1987: Jack McDevitt: The Hercules Text
  • 1986: Carl Sagan: Ensimmäinen yhteys
  • 1985: Kim Stanley Robinson: The Wild Shore
  • 1984: R. A. MacAvoy: Tea with the Black Dragon
  • 1983: Donald Kingsbury: Courtship Rite
  • 1982: Somtow Sucharitkul: Starship & Haiku
  • 1981: Robert L. Forward: Lohikäärmeen muna

Esikoisromaanisarjan ehdokkaat

  • 2019: Tomi Adeyemi: Veren ja luun lapset, Sue Burke: Semiosis, Kate Heartfield: Armed in Her Fashion, R.F. Kuang: The Poppy War, Derek Künsken: The Quantum Magician, Rich Larson: Annex, Ling Ma: Severance, C.L. Polk: Witchmark, Tasha Suri: Empire of Sand
  • 2018: Katherine Arden: The Bear and the Nightingale, S.A. Chakraborty: The City of Brass, Lara Elena Donnelly: Amberlough, Ruthanna Emrys: Winter Tide, Sam J. Miller: The Art of Starving, Annalee Newitz: Autonomous, George Saunders: Lincoln bardossa, Rivers Solomon: Menneisyyden kaiku, Karin Tidbeck: Amatka
  • 2017: Traci Chee: The Reader, Curtis Chen: Waypoint Kangaroo, Roshani Chokshi: The Star-Touched Queen, Heidi Heilig: The Girl from Everywhere, Kat Howard: Roses and Rot, David D. Levine: Arabella of Mars, Malka Older: Infomocracy, Nisi Shawl: Everfair, Angela Slatter: Vigil
  • 2016: Zen Cho: Sorcerer to the Crown, Silvia Moreno-Garcia: Signal to Noise, Natasha Pulley: The Watchmaker of Filigree Street, Kai Ashante Wilson: The Sorcerer of the Wildeeps
  • 2015: Jennifer Marie Brisset: Elysium, James L. Cambias: A Darkling Sea, Beth Cato: The Clockwork Dagger, Brian Staveley: The Emperor’s Blades
  • 2014: Emily Croy Barker: The Thinking Woman’s Guide to Real Magic, J. Kathleen Cheney: The Golden City, Sofia Samatar: A Stranger in Olondria, Helene Wecker: The Golem and the Jinni
  • 2013: Madeline Ashby: vN, Rachel Hartman: Seraphina, Ted Kosmatka: The Games, G. Willow Wilson: Alif the Unseen
  • 2012: Ernest Cline: Ready Player One, Kameron Hurley: God’s War, Will McIntosh: Soft Apocalypse, Genevieve Valentine: Mechanique: A Tale of the Circus Tresaulti
  • 2011: Charles Yu: How to Live Safely in a Science Fictional Universe, Hannu Rajaniemi: Kvanttivaras, Mary Robinette Kowal: Shades of Milk and Honey, Amelia Beamer: The Loving Dead
  • 2010: Ken Scholes: Lamentation, Jedediah Berry: The Manual of Detection, Gail Carriger: Soulless, Greg van Eekhout: Norse Code
  • 2009: Daryl Gregory: Pandemonium, Felix Gilman: Thunderer, Jo Graham: Black Ships, Nick Harkaway: The Gone-Away World
  • 2008: Patrick Rothfuss: Tuulen nimi, Ysabeau S. Wilce: Flora Segunda, Christopher Barzak: One for Sorrow, Cassandra Clare: City of Bones
  • 2007: Scott Lynch: Locke Lamoran valheet, Tobias S. Buckell: Crystal Rain, Ellen Klages: The Green Glass Sea, Gordon Dahlquist: The Glass Books of the Dream Eaters
  • 2006: John Scalzi: Old Man’s War, David Marusek: Counting Heads, Tim Pratt: The Strange Adventures of Rangergirl, Hal Duncan: Vellum
  • 2005: Steph Swainston: The Year of Our War, Karen Traviss: City of Pearl, Jennifer Stevenson: Trash Sex Magic, Minister Faust: The Coyote Kings of the Space-Age Bachelor Pad
  • 2004: Jeff VanderMeer: Veniss Underground, Audrey Niffenegger: Aikamatkustajan vaimo, K. J. Bishop: The Etched City, Leah R. Cutter: Paper Mage
  • 2003: John C. Wright: The Golden Age, Richard Morgan: Muuntohiili, Kelley Eskridge: Solitaire, Charles Stross: The Atrocity Archive
  • 2002: Jasper Fforde: The Eyre Affair, Cecilia Dart-Thornton: The Ill-Made Mute, Liz Williams: The Ghost Sister, Wen Spencer: Alien Taste
  • 2001: Alastair Reynolds: Ilmestysten avaruus, David Herter: Ceres Storm, Ian Stewart & Jack Cohen: Wheelers, Mark Z. Danielewski: House of Leaves
  • 2000: Thomas Harlan: The Shadow of Ararat, Peter Watts: Starfish, Kristine Smith: Code of Conduct, Juliet E. McKenna: The Thief’s Gamble
  • 1999: Carolyn Ives Gilman: Halfway Human, Kage Baker: In the Garden of Iden, J.K. Rowling: Harry Potter ja viisasten kivi, Kristen Britain: Green Rider
  • 1998: James Alan Gardner: Expendable, Candas Jane Dorsey: Black Wine, Susan R. Matthews: An Exchange of Hostages, William K. Hartmann: Mars Underground
  • 1997: J. Gregory Keyes: The Waterborn, Raphael Carter: The Fortunate Fall, Richard Garfinkle: Celestial Matters
  • 1996: Sharon Shinn: The Shape-Changer’s Wife, Tricia Sullivan: Lethe, Richard Calder: Dead Girls, Patrick O’Leary: Door Number Three
  • 1995: Kathleen Ann Goonan: Queen City Jazz, Stephan Grundy: Rhinegold, Carolyn Cushman: Witch and Wombat, Jeff Noon: Vurt
  • 1994: Nicola Griffith: Ammonite, Mary Rosenblum: The Drylands, Wilhelmina Baird: CrashCourse, Amy Thomson: Virtual Girl
  • 1993: Steven Gould: Jumper, Poppy Z. Brite: Lost Souls, Susan Palwick: Flying in Place, Robert Harris: Fatherland
  • 1992: Kristine Kathryn Rusch: The White Mists of Power, Alexander Jablokov: Carve the Sky, Stephen Baxter: Raft, Tom Maddox: Halo
  • 1991: Elizabeth Hand: Winterlong, Lisa Mason: Arachne, Robert J. Sawyer: Golden Fleece, Kathleen M. O’Neal: An Abyss of Light
  • 1990: Nancy A. Collins: Musta yö, tummat lasit, Dave Wolverton: On My Way to Paradise, Ted Reynolds: The Tides of God, Michael Kandel: Strange Invasion
  • 1989: Michaela Roessner: Walkabout Woman, Richard Kadrey: Metrophage, Elizabeth Moon: Sheepfarmer’s Daughter, Daniel Keys Moran: The Armageddon Blues
  • 1988: Pat Cadigan: Mindplayers, C. S. Friedman: In Conquest Born, Christopher Hinz: Liege-Killer, Loren J. MacGregor: The Net
  • 1987: Lois McMaster Bujold: Kunnian sirpaleita, Robert Charles Wilson: A Hidden Place, Bradley Denton: Wrack & Roll, Leo Frankowski: The Cross-Time Engineer
  • 1986: Michael P. Kube-McDowell: Emprise, Michael Swanwick: In the Drift, Guy Gavriel Kay: Kesäpuu, Tad Williams: Tailchaser’s Song
  • 1985: William Gibson: Neuromancer, David R. Palmer: Emergence, Lucius Shepard: Green Eyes, Howard Waldrop: Them Bones
  • 1984: Timothy Zahn: The Blackcollar, M. Bradley Kellogg: A Rumor of Angels, Sheri S. Tepper: King’s Blood Four, John DeChancie: Starrigger
  • 1983: Lisa Goldstein: The Red Magician, Warren Norwood: The Windhover Tapes: An Image of Voices, Diana L. Paxson: Lady of Light, Sandra Miesel: Dreamrider
  • 1982: Hilbert Schenck: At the Eye of the Ocean, A. A. Attanasio: Radix, Paul O. Williams: The Breaking of Northwall, Karl Hansen: War Games
  • 1981: Robert Stallman: The Orphan, David Brin: Sundiver, Justin Leiber: Beyond Rejection, Paul Preuss: The Gates of Heaven

Yhden kirjailijan kokoelmista Kirjavinkeistä löytyvät seuraavat:

close

Tilaa Kirjavinkit sähköpostiisi

Haluatko saada uudet kirjavinkit sähköpostiisi joka maanantai? Tilaa uutiskirjeemme tästä!

Tilaamalla uutiskirjeen hyväksyt, että lähetämme sinulle sähköpostia ja lisäämme sähköpostiosoitteesi osoiterekisteriimme. Voit peruuttaa tilauksesi koska tahansa. Kirjavinkit.fi:n rekisteriseloste.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.