Painajaispuoti-kirjan kannessa on piirros vanhasta miehestä ja nuoresta tytöstä kättelemässä. Tytön yläpuolella lentelee pikkupojan kummitus ja kuvan reunoilla on kaikenlaisia karmivia otuksia.

Magdalena Hai ja Teemu Juhani: Painajaispuoti : Karmivat tarinat 1–3

Painajaispuoti-kirjasarjaa ilmestyi WSOY:n Lukupalat-sarjassa kolme osaa vuosina 2018–2021. Vuonna 2025 sarjaan tuli neljäs kirja Kristallikallon tapaus, joka vaihtoi formaattia pienestä helppolukuisesta lastenkirjasta isompaan kokoon ja aikaisempaa kuvakirjamaisemmaksi. WSOY julkaisi vuonna 2025 lisäksi tämän kokoelman, joka kerää sarjan kolmen en... Lue koko vinkki »
Sammuva valo -kirjan kannessa on kuva putoavasta tytöstä ja maahisesta. Heidän taustallaan on isot violetit kasvot ja violettina hulmuavaa tukkaa. Kannen ylänurkassa on keltasävyinen naishahmo.

Miila Westin: Sammuva valo

Miila Westinin itämerensuomalaiseen mytologiaan perustuva Myyttiset-tarina tulee päätökseensä Sammuva valo -kirjassa. Sarjassa on taisteltu Louhea vastaan ja sama kamppailu jatkuu yhä. Kakkososa Vaarallinen uni pohjusti Louhen pyrkimystä pimentää aurinko ja syöstä maailma ikuiseen yöhön, ja nyt on aika pysäyttää Louhi lopullisesti. Luvassa on si... Lue koko vinkki »
Petovalan kannessa on piirros naisesta ja ilveksestä.

Heidi Nummi: Petovala

Heidi Nummen esikoisromaani sai epämiellyttäviä lisäkierteitä vähän ennen kuin luin sen. Kirja kertoo tulevaisuuden maailmasta, jossa muun muassa ilvekset ovat lähellä sukupuuttoa. Juuri ennen kuin luin kirjan, uutisoitiin siitä, miten susien suojelun lisäksi karhujen, ilvesten ja saukkojen suojelua ollaan purkamassa, jotta metsästäjät saavat tappa... Lue koko vinkki »
Vaarallinen uni -kirjan kannessa Eevi vajoaa veteen pidellen käsiään suunsa edessä. Eevin alapuolella odottaa valtava Vellamo ja taustalla uiskentelee Eevin maahisystävä. Kannen yläkulmassa kurkistelee iso pörröinen hiisi.

Miila Westin: Vaarallinen uni

Miila Westinin seikkailusarjakuva Myyttiset on tyylikästä itämerensuomalaiseen kansanperinteeseen ja mytologiaan perustuvaa lastensarjakuvaa, jonka piirrostyylissä on vahvoja mangavaikutteita. Sarjakuva kertoo 10-vuotiaan Eevin seikkailuista. Ensimmäisessä osassa ikuisen talven pysäyttänyt Eevi näkee nyt unta pimenevästä auringosta. Louhi on yhä Ee... Lue koko vinkki »
Kristallikallon tapauksen kannessa on keskellä kristallikallo ja ympärillä kirjan päähenkilöitä ja erilaisia merirosvoja: zombieita, seireenejä, kummituksia.

Magdalena Hai ja Teemu Juhani: Painajaispuoti : Kristallikallon tapaus

Magdalena Hain ja Teemu Juhanin Painajaispuoti-sarjassa on saatu nauttia kolmen osan verran helppolukuisia lastenkirjoja. Nyt on vuorossa sarjan ensimmäinen isokokoinen kuvakirja. Painajaispuodin Ninni ja Pertsa odottavat jännityksellä Kammolaan saapuvaa merirosvoregattaan. Regatan palkintona on upea kristallikallo, joka kuitenkin varastetaan turva... Lue koko vinkki »
Päivänvarjotyttö-kirjan kannessa tyttö katselee talon ikkunasta ulos keväiselle pihalle, jossa on leikkiviä lapsia, miehiä puuhissaan ja taivaalta sataa vaaleanpunaisia päivänvarjoja.

Sayed Mohammad Munir ja Katri Tapola: Päivänvarjotyttö

Katri Tapolan kirjoittama Päivänvarjotyttö ei näytä aivan tavanomaiselta kotimaiselta kuvakirjalta, eikä sitä olekaan. Kirja kertoo talvesta, jonka mukana tulee sota. Talvi on pitkä, mutta lopulta koittaa kevät, sota päättyy ja aurinko nousee lumisten vuorten takaa. Kaksikielinen kirja on suomeksi ja dariksi, ja sen on kuvittanut Sayed Mohammad Mun... Lue koko vinkki »
Bettyn kannessa on selän puolelta kuvattu pitkähiuksinen nainen, jolla on vaalea paita ja punainen hame. Nainen seisoo nummilla katsellen auringonlaskua.

Kaisa Ikola: Betty

Tyttökirjasarja aikuisena! No minähän olen niitä kyllä lukenut, viimeisimpänä L. M. Montgomeryn Runotyttö-sarjan Kaisa Rannan mainiona käännöksenä. Mutta että alkuperäisesti suomenkielinen! Tämä Betty-sarja alkoi suorastaan vaatia tulla luetuksi. Sen historia on peräti mielenkiintoinen, sillä ensimmäinen versio Bettystä ilmestyi vähän kuin vaivihka... Lue koko vinkki »
Mantikoran kannessa on maalaus naisesta, joka kävelee öisellä märällä kadulla katulamppujen loisteessa poispäin katsojasta. Naisella on pitkät vaaleat hiukset, selässään isot siivet ja pitkä häntä.

Peter Bergting ja Maria Turtschaninoff: Mantikora

Lin isällä on uusi naisystävä, Nina. Harmi vain, että Nina on ilmiselvästi mantikora. Tiedättehän: leijonan ruumis, ihmisen kasvot, kolme riviä teräviä hampaita, syö ihmisiä. Nina selvästi suunnittelee syövänsä Lin ja pikkuveli Jonaksen, eikä isä huomaa yhtään mitään. Lin on toimittava, mutta mantikoran kukistamiseen tarvitaan yksisarvisen sarvi. M... Lue koko vinkki »
Kolme senttiä sekunnissa -kirjan kannessa kirjan nimeä ympäröivät joka puolelta tulevat siniset kukat.

Kirsti Kuronen: Kolme senttiä sekunnissa

Suomalaisen säeromaanin pioneerin Kirsti Kurosen tuorein nuortenkirja on sekin säeromaani. Kolme senttiä sekunnissa kertoo lukiolaisesta Hertasta, jolla on vähän hankaluuksia sopeutua koulun kaveripiireihin. Välit entisiin ystäviin ovat kärsineet ja nyt Hertalla on taakkanaan salaisuus, jota hän ei halua kertoa kenellekään. Jutellessaan sairaala... Lue koko vinkki »
Ilveksen kynnet -kirjan kannessa on sinikseksi värjätty lähikuva ilveksen kasvoista.

Karin Smirnoff: Ilveksen kynnet

Jaa, että taas uusi osa Millennium-sarjaa! Mitenköhän se oikein jaksaa elää? Joka tapauksessa tähän kirjaan oli melkein pakko tarttua, sen verran Karin Smirnoffin nimi houkuttelee. (Tässä välissä on ihan välttämätöntä mainita, että kirjan nimi sai minut värähtämään epämiellyttävästi, koska erään tunnetun suomalaisen dekkaristin ilvekseen viittaava ... Lue koko vinkki »
Lumi Azharian yllä -kirjan kannessa kaksi tyttöä katsoo toisiaan silmiin lähekkäin. Taustalla näkyy linna ja laskettelurinne ja etualalla on kukkia. Kirjan nimi muodostuu lumihiutaleista taivaalle.

Minna Lindeberg ja Jenny Lucander: Lumi Azharian yllä

Nappasin tämän pienen kuvakirjan kirjaston hyllystä ennen kaikkea kuvittaja Jenny Lucanderin vuoksi. Kirjoittaja Minna Lindeberg onkin sitten uusi tuttavuus. Takakansi kuvaa kirjaa ”kauhuromanttiseksi saduksi”; kovin suurta painoa en sanalle ”kauhu” laittaisi, mutta kirjan tarina on kieltämättä vähän epätavallinen. Lumi Azharian yllä kertoo nelo... Lue koko vinkki »
Sydän vasta puolillaan -kirjan piirretyssä kannessa on koulutyttö kävelemässä reppu selässä ja kuulokkeet korvilla. Taustalla on seitsemän muuta nuorta kahdessa eri porukassa; toisesta porukasta yksi on kääntynyt katsomaan tyttöä. Taka-alalla näkyy puita ja rakennus, jonka seinässä on kello.

Nora Dåsnes: Sydän vasta puolillaan

WSOY:n Palkittua nuortenkirjallisuutta maailmalta -sarjassa ei ole ilmestynyt kuin pari kirjaa, mutta alku on vahva: sarjan tunnus näyttäisi olevan laatukirjan merkki. Sarjassa ilmestynyt norjalaisen Nora Dåsnesin esikoisteos Sydän vasta puolillaan on hieno sarjakuvaromaani ja sarjan teemaan sopivasti useamman palkinnon voittaja: se on palkittu Nor... Lue koko vinkki »
Monan katse -kirjassa on Vermeerin Tyttö ja helmikorvakoru -taulusta rajattu osa tytön kasvoja.

Thomas Schlesser: Monan katse

Tämä uusi ja ihana kirja on varsinainen herkkupala taiteen ystäville, isovanhemmille ja oikeastaan ihan kenelle tahansa. Itse ihastuin jo heti kansikuvaan, jossa on osa Vermeerin Tyttö ja helmikorvakoru -taulusta. Kirjan päähenkilö on Mona, joka on 10-vuotias ja saa sokeutumiskohtauksen. Aletaan pelätä, sokeutuuko tyttö lopulta kokonaan. Monan v... Lue koko vinkki »
Yökulkijat-kirjan kannessa on valokuva mustasta naisesta hartioista ylöspäin. Naamasta näkyy poski ja toinen silmä, joka on suljettuna. Naisen kuvan päällä on uima-altaan pintaa muistuttavaa kuviointia, ja kansi on väriltään turkoosi ja sininen.

Leila Mottley: Yökulkijat

Leila Mottley (s. 2002) on nuori yhdysvaltalainen kirjailija, joka on kotoisin Kalifornian Oaklandista. Sinne sijoittuu myös Mottleyn esikoisromaani Yökulkijat, joka on päässyt The New York Timesin bestseller-listalle ja Booker-palkinnon ehdokkaaksi. Mottley on Bookerin historian nuorin ehdokkaaksi päässyt kirjailija. Yökulkijat kertoo 17-vuotia... Lue koko vinkki »
Noidanlanka-kirjan kansi on punainen ja siinä kiertää kasveista muodostuva kehys. Kehyksen alareunassa istuu rupikonna tuijottamassa lukijaa. Kasvien seassa on pari raakkua ja taustalla on kurjen siluetti.

J. S. Meresmaa: Noidanlanka

J. S. Meresmaan uusi nuorille lukijoille suunnattu fantasiaromaani on kirjailijan omien sanojen mukaan tribuutti Hayao Miyazakille ja Studio Ghiblin elokuville. Tämä yhteys hahmottuu kirjasta helposti; tarinaa on vaivatonta kuvittaa mielessään ghiblimäisellä tyylillä. Kirja kertoo syrjäseuduilla asuvasta helmenkuiskaajasta Nooasta. Hänen perheen... Lue koko vinkki »
Pinkillä taustalla on sydän, jonka sisällä on tympeitä tyttöjä. Sydän on repeytynyt keskeltä poikki ja välissä on kirjan nimi.

Riina Tanskanen: Tympeät tytöt : Luokkakipuja

Vuonna 2021 ilmestynyt ensimmäinen Tympeät tytöt -kirja Aikuistumisriittejä käsitteli patriarkaattia monelta kantilta: muun muassa naiseksi kasvamista, kilttejä tyttöjä, sisäistettyä naisvihaa, miesneroja, kotitöitä ja kehojen kontrollia. Tehokas peruskurssi ärhäkkään feminismiin oli kääritty pinkkiin sarjakuvakuvitukseen ja toimi hyvin. Odotuks... Lue koko vinkki »
Rauhan alkuja -kirjan kannessa on tyttö kädessään pieni ruukku, jossa on kasvin taimi. Tytön molemmilla puolilla on korkeita auringonkukan varsia ja päällä auringonkukan kukka.

Liisa Kallio ja Essi Kummu: Rauhan alkuja

Rauhan alkuja kertoo Zofiasta, Ukrainasta Suomeen tulleesta tytöstä, joka hoitaa mielellään koulussa viilipurkkeihin kylvettyjä siemeniä ja niistä nousevia pikku taimia. Zofian ja Alisan välit ovat menneet jostain syystä rikki ja opettajan ja tulkki Oksanan välityksellä yritetään hieroa sovintoa tyttöjen välille, mutta heikolla menestyksellä. Mistä... Lue koko vinkki »
Alma ja ilmapallo -kirjan kannessa on punaista ilmapalloa puiden alla syleilevä tyttö, jolla on päässä propellilippis ja vieressään puun oksalle ripustettu keppihevonen.

Erika Kallasmaa ja Nora Lehtinen: Alma ja ilmapallo

Nora Lehtisen lastenkirja kuvaa klassista lapsuuskokemusta. Alma saa syntymäpäiväjuhlista ihanan punaisen ilmapallon, jonka kanssa hän viettää kaiken aikansa. Ilmapallo on mainio kaveri, sillä se seuraa Almaa joka paikkaan. Mutta sitten käy se, mitä jokainen aikuislukija ainakin osaa odottaa tapahtuvaksi. Alma unohtaa ilmapallon pieneksi hetkek... Lue koko vinkki »
Mopokesä-kirjan kannessa on kesäistä maisemaa: etualalla jäätelökioski ja sen edessä mopoilija, taaempana puistoa frisbeegolf-ratoineen, omakotitaloja ja järvi, jossa on purjevene.

Katariina Romppainen: Mopokesä

Katariina Romppainen on Pirkanmaalla asuva kirjailija ja käsikirjoittaja. Hän on kirjoittanut lukuisia romaaneja lapsille, nuorille ja aikuisille. Sen lisäksi hän on kirjoittanut novelleja ja näytelmiä. Romppainen on myös käsikirjoittanut Ylen palkitun nuortensarjan Sori siitä. Mopokesä on hänen ensimmäinen säeromaaninsa, jonka hän julkaisi omakust... Lue koko vinkki »
Fiia ja kyy -kirjan kannessa on piirros Fiia-tytöstä istumassa kerällä kiertyneen käärmeen keskellä. Käärme ja tyttö katselevat toisiaan rauhallisesti. Haravan ja sangon kanssa varustautunut isä juoksee kauempaa kohti tyttöä ja käärmettä.

Jenny Lucander ja Fredrik Sonck: Fiia ja kyy

Fiia on perheensä kanssa mökillä. Lapset löytävät kuistin läheltä kyyn. Fiiaa käärme kiinnostaa, mutta vanhemmat huolestuvat. Onhan pikkuveli Hugo vasta vuoden ikäinen ja tepastelee ympäriinsä huolettomana. Isä yrittää vangita kyyn ja kuljettaa sen kauemmas, mutta sepä ei olekaan ihan helppoa. Kun rauhanomainen ratkaisu ei onnistu, isä lopulta t... Lue koko vinkki »