Hattu-kirjan kannessa on maalaus violetista silinterihatusta, jolla on isot silmät ja josta pilkottaa kahdeksan tikkumaista jalkaa.

Anne Vasko: Hattu

Hattu päättää Anne Vaskon pienille lapsille suunnatun oivaltavan, humoristisen ja isoja kysymyksiä käsittelevän trilogian. Kirjassa ihmetellään yhtäkkiä ilmestyvää hattua, josta onkin puutarhan pikkuöttiäisille paljon iloa ja ihmetystä. Violetti silinterihattu tarjoaa paljon mahdollisuuksia: joku saa siitä kodin, toinen kaipaa suojaa ja kutsuu kave... Lue koko vinkki »
Tuulta päin, Hilja -kirjan kannessa kaksi tyttöä ja aikuinen nainen seilaavat pahvilaatikolla meressä. Lapsilla on merimiesasut: raitapaidat ja merimieslakit. Toinen lapsista pitelee ankkuria. Naisella on mekko ja kapteeninlakki ja hän puhaltaa hiustenkuivaimella ilmaa pieneen keittiöpyyhkeestä tehtyyn purjeeseen.

Heidi Viherjuuri: Tuulta päin, Hilja

Odotettu talviloman matka Espanjaan peruuntuu ja loma meneekin kotioloissa. Isä lähtee bändinsä kanssa Kanarialle, mutta muu perhe jää kotiin, koska äidiltä on jalka poikki. Kun Hilja valittaa tästä naapuruston mummoille ja tädeille, alkaa tapahtua. Perhe saa yllättävän kirjeen, jossa heidän kerrotaan voittaneen täyshoitoloman lomakoti Vihreälinnas... Lue koko vinkki »
Kaikki mitä olet tiennyt linnuista on pötyä! -kirjan kannessa on oranssilla taustalla noin tusinan verran piirroksia erilaisista linnuista, mm. papukaija, pöllö ja pingviinejä.

Nick Crumpton ja Gavin Scott: Kaikki mitä olet tiennyt linnuista on pötyä!

Lasten luonnontiedeaiheisen Pötyä!-sarjan tuorein osa esittelee lintuja. Sarjan kirjoissa on aina sama idea: jokainen aukeama esittelee jonkun väitteen, joka sitten kumotaan pötynä. Otsikko on hivenen raflaava, sillä ei kirja nyt ihan kaikkea tietoa linnuista sentään uusiksi pistä ja osa väitteistä on ehkä lähtökohtaisesti vähän vähemmän yleisesti ... Lue koko vinkki »
Koira nimeltään Kissa tapaa kissan -kirjan kannessa on piirros pipopäisestä koirasta, joka katselee mustaa kissaa. Taustalla näkyy merta ja rahtilaivoja.

Tomi Kontio ja Elina Warsta: Koira nimeltään Kissa tapaa kissan

Oivallinen lastenkirja Koira nimeltään Kissa sai muutamaa vuotta myöhemmin jatkoa. Kirjassa Helsingin kaduilla seikkailivat puliukko Näätä ja koira nimeltä Kissa. Humaani kuvakirja opetti suvaitsevaisuutta ja käsitteli yksinäisyyttä, ystävyyttä ja tarjoili hieman yhteiskuntakritiikkiäkin. Koira nimeltään Kissa tapaa kissan jatkaa tarinaa ja kert... Lue koko vinkki »
Muru ja minä metropolissa -kirjan kannessa on raapekartonkikuva korkeista taloista maantason perspektiivistä ylöspäin. Pieni koira katselee alaspäin kohti lukijaa. Sivummalla on raitapaitainen hahmo jongleeraamassa palloilla.

Lena Frölander-Ulf: Muru ja minä metropolissa

Oivallinen Muru ja minä -trilogia päättyy tähän kirjaan, jossa tarinan päähenkilö lähtee Muru-koiran kanssa tapaamaan isosiskoaan Maijaa suurkaupunkiin. Maija rakastaa valoja, vilinää, katuja, melua ja muukalaisia. Päähenkilö tietysti pelkää kaikkea. Isosisko rakastaa sitä, että ihan mitä vaan voi tapahtua ihan milloin vaan, ja toiselle se on mitä ... Lue koko vinkki »
Musiikin tahdissa -kirjan kannessa on piirros nuoresta rumpalista rumpusetin takana. Kannessa näkyy myös muita soittimia: koskettimet, marakassit ja käyrätorvi.

Mirkka Auvinen ja Sini Nihtilä: Musiikin tahdissa

Tietopalat-kirjasarjassa julkaistaan ”helposti hotkaistavia” lasten tietokirjoja. Musiikin tahdissa esittelee noin 60 sivussa koko joukon erilaisia soittimia, sekä klassisia orkesterisoittimia että muitakin soittimia eri puolilta maailmaa. Lisäksi esitellään sekalaisia ilmiöitä musiikin maailmasta, kuten maailman lyhyimpiä ja pisimpiä kappaleita. ... Lue koko vinkki »
Eläintohtori Wuffe ja Kati Kultakala -kirjan kannessa on piirros Wuffesta tarkastelemassa akvaariota, jossa uiskentelee yksi kultakala.

Mikko Kunnas: Eläintohtori Wuffe ja Kati Kultakala

Lastenkirjailija Mikko Kunnas on tunnetuin kirjasarjoistaan Noksu ja Eläintohtori Wuffe, joista molempiin ilmestyy lukuisia osia joka vuosi. Näiden lisäksi hän toimii myös lastenkirjojen kääntäjänä ja hän on myös Lumiukko Albin luoja. Eläintohtori Wuffe on koirahahmo, joka on alati valmis auttamaan eri lemmikkejä. Apunaan hänellä on kaksi lasta,... Lue koko vinkki »
Jos kohtaat sokeritoukan -kirjan kannessa on piirros kylpyhuoneen laattalattiasta. Suurennuslasi näyttää pienellä punaisella tuolilla istuvan sokeritoukan.

Linda Bondestam, Malin Kivelä ja Martin Glaz Serup: Jos kohtaat sokeritoukan

Tämä sama tekijäkolmikko kertoi meille viisi vuotta sitten, miten toimia Jos kohtaat karhun. Nyt he ovat palanneet ja kertovat mitä tehdä, jos vastaan tuleekin sokeritoukka. Vastaus on yksinkertainen: “Jos kohtaat sokeritoukan suosittelemme samaan tyyliin että yksinkertaisesti pysähdyt täysin paikallesi hetkeksi, hengität rauhassa sisään ja ulos, j... Lue koko vinkki »
Muumipeikko ja tärkeä lahja -kirjan kannessa on piirros Nuuskamuikkusesta, Pikku Myystä ja Muumipeikosta.

Richard Dungworth ja Tove Jansson: Muumipeikko ja tärkeä lahja

Niin absurdilta kuin se kuulostaakin, Tove Jansson on yhä aktiivisimpia suomalainen kirjailija, vaikka hänen kuolemastaan on jo 25 vuotta. Muumeihin perustuvat kirjat nimittäin julkaistaan yhä hänen nimellään ja harva toinen kirjailija julkaisee neljästä kuuteen teosta vuodessa. Muumipeikko ja tärkeä lahja on Richard Dungworthin käsialaa. Hän on... Lue koko vinkki »
Et ikinä arvaa tätä kaikkea meristä -kirjan kannessa on piirroksia merellisistä asioista: värikkäitä meduusoja, pieni sukellusvene, purjelaiva, erakkorapu ja mangrovea.

Emily Bone: Et ikinä arvaa tätä kaikkea meristä

Meriä on maapallolla paljon, joten niiden pinnalle ja etenkin syvyyksiin mahtuu paljon kaikkea ihmeellistä. Helppolukuinen lasten tietokirja Et ikinä arvaa tätä kaikkea meristä tarjoaa pienen kurkistuksen siihen, mitä kaikkea merissä tapahtuu. Kirjassa kerrotaan muun muassa hain hampaista, merilevän käyttömahdollisuuksista, korallien elämästä, m... Lue koko vinkki »
Älä vihaa minua -kirjan kannessa on keltaisella taustalla mustavalkoinen piirros sudenpennusta.

Reetta Niemelä ja Sanna Pelliccioni: Älä vihaa minua : Kirjeitä ihmisille

Tämä pieni, kapea lastenkirja on kokoelma kirjeitä erilaisilta eläimiltä ihmisille. Se antaa äänen monille kiistellyille, vainotuille tai pelätyille eläinlajeille. Tavoitteena on vähentää toislajisiin kohdistuvia pelkoja, epäluuloja ja vastakkainasettelua. Kirjeiden seurana sivulta toiselle loikkiva tohtori Hypykki avaa sitä, miksi luonto toimii mi... Lue koko vinkki »
Ilmapallokivi-kirjan kannessa on piirros kahdesta pojasta valtavan vappupallopaljouden alla. Toisella pojista on sylissään iso kivi.

Maria Vilja: Ilmapallokivi

Maria Vilja on juuri nyt erinomaisessa vireessä kuvakirjojensa kanssa ja tekee kerta toisensa jälkeen hienoa työtä. Ilmapallokivi ei poikkea linjasta. Kirja kertoo kahdesta päiväkotikaverista, jotka iloitsevat kevään tulosta. Rami intoilee Panulle saavansa päiväkotipäivän jälkeen vappupallon. Panukin haluaisi vappupallon, eikä äiti sano suoralta kä... Lue koko vinkki »
Valpuri ja uskomaton uniseikkailu -kirjan kannessa on piirros pikkutytöstä sängyssä peiton alla, ympärillään paljon pehmoleluja.

Saara Kekäläinen ja Reetta Niemensivu: Valpuri ja uskomaton uniseikkailu

Saara Kekäläisen ja Reetta Niemensivun Valpuri-sarja on tällä hetkellä yksi parhaista lasten elämää käsittelevistä kuvakirjasarjoista ja niin hyvä, että suosittelisin sitä varauksetta kaikkiin lapsiperheisiin. Nukkumaanmenemisen vaikeutta käsittelevä Valpuri ja uskomaton uniseikkailu on kenties sarjan paras kirja. Se on siis hurjan hyvä! Kekäläi... Lue koko vinkki »
Nätisti-kirjan kannessa on yksinkertainen piirros tytöstä, joka kirjoittaa kirjan nimeä eteensä huolellisena kieli suusta pilkistäen.

Indrek Koff ja Ulla Saar: Nätisti

Sisarukset heräävät uuteen aamuun. Isosisko Leenu keksii oivan jutun, ja saa pikkuveli Oskarin oitis mukaan: tänään tehdään kaikki tosi nätisti. Hampaat pestään tosi nätisti, silmät myös. Vaatteet päälle ja sitten siivoamaan huonetta. Kukaan ei halua elää sotkuisessa huoneessa, joten huone on pistettävä nätisti ojennukseen. Likaiset vaatteet voi... Lue koko vinkki »
Linda ja avaruuskaverit -sarjakuvan kannessa on piirros Lindasta ja tämän neljästä eri elementtiä edustavasta avaruusolentokaverista.

Cèsar Ferioli ja Jukka Heiskanen: Varjonheittäjät

Sarjakuvaneuvoksen tunnustuksen saanut Jukka Heiskanen on suomalaisella sarjakuvakentällä poikkeuksellinen nimi. Hän on toiminut muun muassa merkittävänä sarjakuvakääntäjänä, Sarjainfon päätoimittajana vuosina 1993–1996 ja Aku Ankka -lehden päätoimittajana vuodet 2003–2011. Nuoruudessaan hän myös piirsi Pahkasikaan sarjakuvia, mutta omaa albumia hä... Lue koko vinkki »
Eläinten talvi -kirjan kannessa on piirroksia eläimistä: talviasuinen kiiruna, naali ja jänis sekä tilhi ja tikli.

Emma Jansson: Eläinten talvi

Tässä Luontopolulla-sarjan kirjassa kerrotaan, miten erilaiset eläimet selviävät talven yli. Heti kannessa onkin lumipukuiset naali ja jänis – siinä heti ensimmäinen vinkki muutoksista, joita eläimet talveksi tekevät. Kirja esittelee erilaisia selviytymisstrategioita, kuten erilaiset talvilevot ja talviturkin ja sen, mistä vaikkapa kettu löytää ... Lue koko vinkki »
Tunnemuskelit-kirjan kannessa on piirroksia erilaisista oudoista otuksista, ihmismäisistä hahmoista ja robotista pitelemässä isoa kylttiä, jossa lukee kirjan nimi.

Satu Kettunen, Miira Luhtavaara ja Marjut Maristo: Tunnemuskelit

Tunnetaitoja eri tavoin opettavia lastenkirjoja on nykyään aika paljon. Tunnemuskelit liittyy siihen joukkoon. Kirjan tekijöiltä löytyy ainakin pätevyyttä: kirjoittajista runoilijana tunnettu Miira Luhtavaara työskentelee neuvolassa psykologina ja Marjut Maristo toimii lasten taidekasvatuksen parissa. Kuvittaja Satu Kettusellakin on taidekasvatusko... Lue koko vinkki »
Miu on sinnikäs -kirjan kannessa on piirros pienestä Miu-liikeristä makaamassa raajat levällään, häntä pystyssä ja toinen silmä kiinni.

Heidi Livingston ja Julia Pöyhönen: Miu on sinnikäs

Miu on pieni liikeri, jolla on apinaystävä Max. Max on notkea, ja osaa tehdä kuperkeikan. Miun yrittäessä samaa hän vain kaatuu naamalleen. Se harmittaa Miuta, mutta hänen perheensä kertoo, että hänen tarvitsee vain harjoitella lisää. Niinpä hän harjoittelee, harjoittelee ja harjoittelee. Lopulta hänkin osaa ja on onnistumisestaan hyvin ylpeä. F... Lue koko vinkki »